Tematem komiksu są przygody Zderzaka, wybrane z 30 lat historii Galerii. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów, które autorka przeprowadziła z artystami, historykami sztuki i krytykami.

O Zderzaku opowiadają: Ewa Ciepielewska, Edward Dwurnik, Ryszard Grzyb, Mirosław Filonik, Paweł Jarodzki, Zbigniew Makowski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Monika Szwed, Monika Chlebek i Dawid Czycz, Andrzej Szczerski oraz Marta Tarabuła.

Komiks ukazał się drukiem z okazji 30-lecia Galerii Zderzak.
Cena książki 40 PLN + wysyłka. Zamówienia należy kierować na adres: zderzakoffice@zderzak.pl


Helena Siemińska - Zderzak na skróty

Wernisaż 8 marca o godz. 19:00
Czas trwania wystawy: 9-19 marca 2016.
Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3, Kraków
Galeria czynna wt-sob w godzinach 12-17


E-SPLOT jest jednym z patronów wystawy.
Tradycje komiksu w Zderzaku

Bliskie związki Zderzaka z komiksem datują się od narodzin galerii na jesieni 1985 roku.
Można je podzielić na dwie kategorie:
A) malarstwo, grafika, rysunek inspirujące się sztuką komiksu (dowcip rysunkowy, narracja obrazkowa, typowe grafy)
B) komiks sensu stricto

A)
Inspiracje komiksem pojawiły się w malowanych temperami na papierach obrazach Ryszarda Grzyba, pokazywanych na wystawie „Pojedynek na huśtawce” w 1985 roku. Była to druga wystawa Zderzaka. Takie obrazy, jak „Jakiś inny rodzaj zabawy z oficerem huzarów”, czy „Kuda Gierman?”, zdradzały pokątne zainteresowanie młodego malarza sztuką komiksu.

W 1996 roku galeria wystawiła po raz pierwszy plakaty i rysunki komputerowe Piotra Młodożeńca pt. „Ruchome obrazy”. Z okazji wystawy artysta wydrukował własnoręcznie na sicie wielokolorowy T-shirt z rysunkiem w ograniczonym nakładzie (wciąż do nabycia!). W roku 2005, z okazji 20-lecia Zderzaka, Młodożeniec zrobił kilka superfajnych filmików animowanych, promujących to wydarzenie. Filmiki były wyświetlane na wielkim, ulicznym ekranie Teatru Bagatela.

W 1998 roku galeria wydała autorską książkę Jana Młodożeńca pt. „Format”, która towarzyszyła wystawie temper artysty pt. „5.30”. Książkę zaprojektował Piotr Młodożeniec z udziałem Ojca. Czarno-biały druk ujawnił mnogość inspiracji seniora rodu szlachetną sztuką komiksu (książka wciąż do nabycia!).

W 1999 roku w Zderzaku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Wilhelma Sasnala pt. „Sto kawałków”. Z tej okazji artysta zaprojektował i wydał w nakładzie limitowanym „Zeszyt” – wybór swoich rysunków w niebieskiej okładce udającej szkolny zeszyt 16-kartkowy z czasów PRL (wciąż do nabycia!). Kilka egzemplarzy tego pamiątkowego druku posiada odręczny napis autora „KONIEC”. Sasnal inspirował się komiksem i rysunkiem satyrycznym.

W 2004 roku galeria wydała miniaturową książkę prac Jana Młodożeńca pt. „Ubu Król”. Kilkadziesiąt wariacji fizjonomicznych głowy króla Ubu do sztuki Alfreda Jarry opatrzono pikantnymi fragmentami sztuki francuskiego autora. Książeczka otrzymała Pierwszą Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursie na najpiękniejszą książkę roku.

B)
Debiutowi Marcina Maciejowskiego w Zderzaku („Sport i pielęgnacja”, 2000) towarzyszyły dwa komiksy wydane przez galerię w formie osobnych zeszytów – „Sport” oraz „Pielęgnacja”. Były to już historyjki komiksowe sensu stricto, dlatego można je uznać za pierwsze komiksy wydane przez Zderzak. Komiksowy styl malarstwa przyniósł artyście szybko wielką popularność i ujawnił się w całej pełni w jego pierwszym katalogu pt. „Polska”, wydanym przez Zderzak w 2001 roku (wciąż do nabycia!).

W 2013 rzutki kurator i artysta Kuba Woynarowski przygotował w Zderzaku wystawę młodego polskiego komiksu o sztuce pt. „Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie”. W wystawie udział wzięli: Bolesław Chromry, Krzysztof Gawronkiewicz, Renata Gąsiorowska, Justyna Gryglewicz, Daniel Gutowski, Tymek Jezierski, Alex Kłoś, Janek Koza, Tomasz Kwaśniewski, Mariusz Libel, Patryk Mogilnicki, MiCa, Agnieszka Piksa, Monika Powalisz, Michał Rzecznik, Helena Siemińska, Victor Soma, Michał „Śledziu” Śledziński, Jacek Świdziński, Mikołaj Tkacz, Przemysław „Trust” Truściński, Dennis Wojda. Z okazji wystawy galeria wydała unikatowy katalog, błyskawicznie wyczerpany.

Jesienią 2015 roku, z okazji swojego 30-lecia, Galeria wydała serię posterów i zaproszeń opartą na rysunkach Heleny Siemińskiej. Była to zapowiedź książki pt. „Zderzak na skróty”. W ten sposób Zderzak stał się jedyną galerią sztuki na świecie, o której historii narysowano komiks. A oryginalne rysunki autorki książki Heleny Siemińskiej będzie można oglądać od 9 do 19 marca 2016 od wtorku do soboty w godzinach 12-17 przy Floriańskiej 3.

Zapraszamy!