Na Program główny MFK 2015 złoży się 9 dużych wystaw. Każda z nich będzie prezentacją możliwości fotograficznego medium wobec materii, która stanowi centralny punkt rozważań kuratora MFK 2015, a wydaje się być stworzona dla fotografii: rejestracji konfliktów. Wystawy odbędą się w najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawienniczych Krakowa.


Ponadto w ramach festiwalu: wystawy prezentujące dokonania młodych-ambitnych w ramach Sekcji ShowOFF, Spotkania mistrzowskie, 10. Przegląd Portfolio oraz liczne wydarzenia towarzyszące, które opanują miasto podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015. Zapraszamy!

Już teraz zapraszamy również do udziału w otwartym konkursie dla debiutujących na współczesnej scenie fotograficznej młodych twórców fotografii i wideo z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – ruszył nabór Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015!

W tym roku zespół kuratorski SO stworzą: Marta Kołakowska (Galeria Leto) oraz trzech fotografów: Michael Ackerman, Martin Kollar i Igor Omulecki.
Spośród nadesłanych zgłoszeń – zarówno artystycznych projektów fotograficznych, jak i multimedialnych – wybiorą osiem propozycji, które w maju 2015 roku zostaną zaprezentowane w formie wystaw podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (14 maja–14 czerwca).

Nowością Sekcji ShowOFF w 2015 roku jest zaproszenie do współpracy Ani Nałęckiej (Tapir Book Design), która wybierze dziewiątego laureata Sekcji. Nagrodą dla tej osoby będzie możliwość współpracy nad projektem własnej książki oraz jej publikacja. Warto zwrócić na to uwagę, zgłaszając swoje propozycje w tym roku!

SO pełni rolę platformy swobodnej wypowiedzi artystycznej i zapewnia szeroką promocję najciekawszym młodym twórcom – WARTO! Na zgłoszenia – projekty fotograficzne lub/i multimedialne, zarówno ukończone, jak i będące jeszcze w trakcie realizacji – czekamy do północy 18 stycznia 2015 roku pod adresem: showoff@photomonth.com


Wojciech Nowicki
– kurator 13. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie (2015). Dziennikarz, tłumacz, kurator wystaw fotograficznych, fotograf i publicysta. Publikuje w Tygodniku Powszechnym, jest recenzentem kulinarnym krakowskiej Gazety Wyborczej. W 2011 jego książka Dno oka. Eseje o fotografii znalazła się w gronie finalistów Literackiej Nagrody NIKE (Wydawnictwo Czarne). Opublikował również: Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce (2011, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli), Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu (2012, Muzeum w Gliwicach), Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego (2013, Czytelnia Sztuki) oraz Salki (2013, Wydawnictwo Czarne), za którą w 2014 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia. Był kuratorem wystawy Promieniowanie zaprezentowanej podczas 12. edycji MFK w 2014 roku.


>> Rozmowa z Wojciechem Nowickim