Konkurs to dziś  flagowa inicjatywa Fundacji, której misją, prócz propagowania ochrony zabytków, jest pomoc młodym artystom w samodzielnym zaistnieniu na rynku sztuki. Piątkę finalistów tegorocznej edycji wskazało jury w składzie: Krystyna Axmann (prezes Fundacji), Ewa Łączyńska-Widz (krytyk i kurator wystaw w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie), Danka Jaworska (artystka), Dominik Kuryłek (historyk sztuki, kurator; doktorant w IHS UJ; pracuje jako adiunkt w Muzeum Narodowym w Krakowie), Łukasz Dziedzic (galeria Szara, Cieszyn), Marcin Krasny (kurator i krytyk sztuki)  i Daniel Muzyczuk (kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi)

„Szukamy przede wszystkim artystów proponujących  twórcze odniesienie do powszechnie wykorzystywanych artystycznych narracji, autorów dzieł prezentujących nowatorską, ale  spójną koncepcje.
Będziemy propagować odmienne od już istniejących działania, charakteryzujące się bądź wyjątkowym poziomem realizacji, bądź indywidualnym sposobem artystycznej wypowiedzi. Organizując wystawę̨ 5 uczestników zakwalifikowanych do II etapu, chcemy także lepiej zrozumieć młode pokolenie artystów. Dowiedzieć się, co ich inspiruje - co fascynuje, co bulwersuje - a co frustruje. Chcemy poznać ich intelektualne zaplecze i sposoby przedstawiania autorskich wizji. Ten zbiorczy głos będziemy później analizować, weryfikować, a docelowo szeroko popularyzować” - zapowiada Organizator.

Fundacja organizuje Konkurs już po raz trzeci. Obecnie jest on jedną z najbardziej rozpoznawalnych tego typu inicjatyw w Polsce. Wyróżnia się na tle innych konkursów branżowych organizowanych przede wszystkim przez wielkobudżetowe fundacje przy gigantycznych koncernach przemysłowych. To przedsięwzięcie przypominające prywatny mecenat – zdemokratyzowane dzięki wielogłosowej opinii Jury, i na tyle kameralne w swym charakterze, by  zachować indywidualne, jednostkowe podejście do każdego laureata. Formuła Konkursu jest egalitarna – nie ogranicza się do artystów, którzy zdołali już przebić się w wąskich kręgach akademickich, czy  zaistnieć w prestiżowych muzeach i galeriach. Umożliwia udział wszystkim dyplomantom i absolwentom (do 30. r. życia) szkół wyższych o profilu artystycznym. Pewnym novum w konkursie jest także specyficzny dobór jury – niemal wyłącznie spośród osób reprezentujących placówki wystawiennicze,  a więc zawodowo zajmujących się promocją młodych talentów.

Prace artystów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu można oglądać od 15 listopada  do 15 grudnia w krakowskiej  galerii Szara Kamienica.

ARTYŚCI: Michał Hyjek, Kornel Janczy, Magdalena Lazar, Dominik Ritszel, Natalia Wiśniewska


Więcej informacji: www.szarakamienica.pl

Zapraszamy!!