Musical jest niezwykle dynamiczny, na co składa się kilka elementów. Przede wszystkim wiele scen odbywa się z udziałem chóru i tancerzy – są to sceny iście broadway'owskie, a artyści wypełniają przestrzeń sceniczną po brzegi. Muzyka Piotra Dziubka również dodaje widowisku sporo energii – choć jest bardzo różnorodna i znalazło się w niej miejsce także na bardziej nastrojowe dźwięki, to jednak w kulminacyjnych momentach przeważają żywiołowe rytmy. Co ciekawe, równie dynamiczna jest scenografia projektu Damiana Styrny, a takie jej elementy, jak chociażby moskiewski ruch uliczny, pokaz czarnej magii czy wizyta w kuchni u Gribojedowa utrzymują szybkie tempo akcji. Jedynie ostatnie sceny, po zakończeniu balu u Wolanda, w zdecydowany sposób odstają od pozostałych – wtedy prędkość spada, a klimat zabawy zastępuje czas na refleksję. 
 
Przez świat Mistrza i Małgorzaty prowadzi widzów tajemnicza Kobieta (Justyna Szafran), pełniąca rolę wszystkowiedzącego narratora, który objaśnia wydarzenia mogące wydawać się nieco chaotyczne. Reżyser zapewniał przed premierą, że chciał stworzyć taką interpretację utworu, którą z powodzeniem zrozumieją także osoby nieznające powieści. Postać Kobiety z pewnością jest dużym ułatwieniem dla takiego odbiorcy, a jednocześnie sama stanowi zagadkę – tego, kim właściwie jest ów tajemniczy świadek wydarzeń, dowiadujemy się dopiero na samym końcu historii.

Wszyscy artyści z powodzeniem odnajdują się w groteskowej rzeczywistości. W szczególności zachwycają postaci Wolanda (Tomasz Wysocki) oraz jego towarzyszy – Korowiowa (Błażej Wójcik), który bardzo przekonująco prezentuje magiczne sztuczki, Behemota (Mikołaj Woubishet) posługującego się wyłącznie kocimi ruchami, zmysłowej Helli (Ewelina Adamska-Porczyk) i Asasella (Bartosz Picher), który swoimi groźnymi minami dopełnia barwny wizerunek szajki.

Czarne charaktery wiodą prym, dzięki czemu udaje się świetnie odzwierciedlić realia powieści Bułhakowa – szatan i jego świta bez reszty opanowują Moskwę, a na oczach widzów także capitolową scenę. 

Spektakl obfituje w wiele widowiskowych i pomysłowo zrealizowanych sekwencji, o których nie sposób nie wspomnieć. Niesamowitym songiem na balu u Wolanda zabłysnęła Frieda (Bogna Woźniak-Joostberens), opowiadając tym samym makabryczną historię swojej chusteczki. Opowieść o Piłacie (Konrad Imiela) także otrzymała bardzo ciekawą oprawę – tron, na którym zasiada wysuwa się zza kulis wraz z rzędami posągów. Rzeźby te wydają się wpierw zwykłymi figurami, stanowiącymi element scenografii, jednak szybko okazuje się, że zwrócone w kierunku publiczności twarze są jedynie maskami zakładanymi z boku głowy solistów - nieruchome posągi to w rzeczywistości chór. Na uwagę zasługuje także lot Małgorzaty (Justyna Antoniak) na miotle, który ma intrygujący klimat, rodem z sennego koszmaru. 

Mistrz i Małgorzata to musical bardzo dopracowany i nie ma w nim przypadkowych elementów. Każda zmiana dekoracji czemuś służy, wszyscy bohaterowie są szczegółowo wykreowani, każdej scenie towarzyszy odpowiedni klimat i co za tym idzie także dopasowana muzyka. Spektakl na przemian bawi i zadziwia. Trudno byłoby sobie wyobrazić lepszą muzyczną interpretację tej powieści.


Mistrz i Małgorzata
według powieści MICHAIŁA BUŁHAKOWA
reżyseria, tłumaczenie i adaptacja: WOJCIECH KOŚCIELNIAK
teksty piosenek: RAFAŁ DZIWISZ
muzyka i kierownictwo muzyczne: PIOTR DZIUBEK
scenografia i wizualizacje: DAMIAN STYRNA
kostiumy: BOŻENA ŚLAGA
choreografia: JAROSŁAW STANIEK
reżyseria światła: BOGUMIŁ PALEWICZ
przygotowanie wokalne: MAGDALENA ŚNIADECKA
asystent reżysera: AGNIESZKA KOZAK
asystent choreografa: JOANNA ZIEMCZYK
OBSADA
Kobieta: JUSTYNA SZAFRAN
Woland: TOMASZ WYSOCKI (gościnnie, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie)
Mistrz: RAFAŁ DZIWISZ (gościnnie, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie)
Małgorzata: JUSTYNA ANTONIAK  / MAGDALENA WOJNAROWSKA 
Iwan Bezdomny: MARIUSZ KILJAN (gościnnie, Teatr Polski we Wrocławiu) / MICHAŁ SZYMAŃSKI (gościnnie)
Korowiow: BŁAŻEJ WÓJCIK 
Behemot: MIKOŁAJ WOUBISHET
Piłat / Doktor Strawiński: KONRAD IMIELA
Jeszua: CEZARY STUDNIAK
Asasello: BARTOSZ PICHER
Berlioz: ANDRZEJ GAŁŁA
Afraniusz: ŁUKASZ WÓJCIK
Hella: EWELINA ADAMSKA-PORCZYK
Natasza: AGNIESZKA ORYŃSKA-LESICKA
Frieda / Sprzedawczyni: BOGNA WOŹNIAK-JOOSTBERENS
Bengalski: TOMASZ SZTONYK
Fokicz: TOMASZ LESZCZYŃSKI
Praskowia Fiodorowna: ELŻBIETA KŁOSIŃSKA
Nikołaj Iwanowicz: MACIEJ MACIEJEWSKI
Abadona: PIOTR GAJDA-SUS
Annuszka: MAŁGORZATA FIJAŁKOWSKA
Brunetka: EWA SZLEMPO
Jazz-Murzynka: EMOSE UHUNMWANGHO
Adelfina: MAŁGORZATA SZEPTYCKA
Baron Meigel: ADRIAN KĄCA
Obywatelka: MAGDALENA WOJNAROWSKA / JUSTYNA ANTONIAK 
Pracownicy Biura Turystyki Zagranicznej: JANINA GARBIŃSKA-BUDZIŃSKA, WOJCIECH KUPCZYŃSKI
Tancerze: BOŻENA BUKOWSKA, DOMINIKA JÓZEFOWIAK, OLIWIA KUKUŁKA, MAJA LEWICKA, KATARZYNA MAŁECKA, ANETA MAZUR, BARBARA OLECH, JOANNA ZIEMCZYK, PIOTR MAŁECKI, JAN NYKIEL, MICHAŁ PIETRZAK, MICHAŁ SZYMAŃSKI, PAWEŁ TYSZKIEWICZ, KRZYSZTOF TYSZKO
ORKIESTRA
dyrygent: PIOTR DZIUBEK / RAFAŁ KARASIEWICZ
skrzypce: BEATA WOŁCZYK
akordeon, fortepian: JACEK BERG
kontrabas: JAKUB OLEJNIK / ADAM SKRZYPEK 
perkusja: DARIUSZ KALISZUK / MICHAŁ POLAK 
tuba: PIOTR HAŁAJ / PIOTR KOSIŃSKI 
gitara: MAGDALENA CZWOJDA / MACIEJ MAZUREK 
puzony: KRZYSZTOF CHLEWICKI, MATEUSZ MENDYKA, ADRIAN WILGA, MARCIN WOŁOWIEC
trąbki: ALEKSANDER KOBUS, MAREK KUBISZYN, ADAM LEPKA, MAURYCY WÓJCIŃSKI 
obój: EWA SOBCZYK 
fagot: MAKSYMILIAN ROGACEWICZ 
saksofony: KAROL GOLA, WŁADYSŁAW KWAŚNICKI, SZYMON NIDZWORSKI, TOMASZ PRUCHNICKI
klarnety: MICHAŁ SICIŃSKI, MARCIN WRÓBEL, TOMASZ ŻYMŁA
premiera 28 września 2013 na inaugurację Dużej Sceny po przebudowie