Radziszewski po 34 latach od wizyty Natalii LL w Stanach Zjednoczonych, starał się odszukać poznanych przez nią artystów i galerzystów. Posiadał jedynie kilka czarno-białych fotografii oraz wynotowane nazwiska. Do niektórych z nich udało mu się dotrzeć w 2011 roku i zrealizować film. Wystawa, będąca pokłosiem tych spotkań składa się m.in. z wywiadów z Carolee Schneemann i Mariną Abramović, korespondencji mailowej z artystami oraz archiwalnych zdjęć Natalii z Ameryki.

W 1977 roku artystka była żywo zainteresowana dyskursem feministycznym w sztuce, który w Ameryce był już rozwinięty, lecz w Polsce jeszcze nie istniał.
Niemniej jednak znany galerzysta Leo Castelli po obejrzeniu prac Natalii LL powiedział: „Ameryka nie jest na to gotowa”. Właśnie od tych słów powstał pomysł na tytuł filmu. – W istocie, o jej pobycie, związanym z próbą określenia własnej artystycznej pozycji, można by myśleć jako o zderzeniu całkowicie odmiennych od siebie światów. Z jednej strony, środowiska nowojorskiej bohemy, w której wciąż panował kult artysty, rozumianego jako białego, heteroseksualnego celebryty. Z drugiej, spojrzenia stojącej z boku artystki z państwa bloku socjalistycznego, w którym uważano, że temat emancypacji kobiet został już dawno unormowany w ramach systemu – twierdzi Piotr Stasiowski, kurator wystawy.
Natalia LL na paradzie gejowskiej w Nowym Jorku w 1977
Film posiada wartość dokumentalną, ale również usiłuje odpowiedzieć na pytania zadawane przez Radziszewskiego: jakie są reguły pozycjonujące artystów w świecie sztuki, zarówno wtedy jak i dzisiaj.
Rozmowa z AA Bronsonem, fot. Johan Decaix, 2011
Wystawę „America Is Not Ready For This” można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław do 4 lutego 2013 roku.
Wernisaż wystawy:
30 listopada 2012 (piątek), godz. 18
w Muzeum Współczesnym Wrocław
www.muzeumwspolczesne.pl
konferencja prasowa:
30 listopada 2012 (piątek), godz. 13