Organizator imprezy – Fundacja Ad Arte – od lat monitoruje wody krótkiego kina, selekcja w 2012 roku przyniosła 212 zgłoszeń. Po burzliwych dyskusjach powstał konkursowy program, w którym znalazło się 10 produkcji: fabuły, animacje, dokumenty, teledyski i eksperymenty.

Na początek widzowie wraz z pewnym neurotycznym chłopakiem upewnią się, że Wszystko w porządku (reż. Filip Lisowski), później zobaczą dosłowne dzielenie włosa na czworo w modowym Telogenie (reż. Alan Kępski), zanurzą się w świecie snu połączeni z nim Snepowiną (reż. Marta Pajek), zobaczą poruszającą Rozmowę (reż. Piotr Sułkowski), pójdą na spacer ze staruszkami i Zwierzęciem bez nogi (reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński), spróbują swoich sił z Siłaczką (reż. Aleksander Pawluczuk), zastygną na moment z górskim krajobrazem Isli (reż. Małgorzata Grygierczyk), pooglądają hałasujące dźwięki w Noise (reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek), pojadą z trzema siostrami na Naukę jazdy (reż. Emi Mazurkiewicz), a na koniec zanurzą się w ferii barw i rozwiążą Krzyżówkę dnia (reż. Krzysztof Skonieczny).

Widzowie będą mieli szansę wziąć udział w głosowaniu, w wyniku którego wyłoniony zostanie zwycięzca. Główna Nagroda Festiwalu to 10 000 PLN. Ponadto Profesjonalne Jury złożone ze specjalistów w dziedzinie kultury audiowizualnej przyzna specjalną nagrodę Short Waves PRO w wysokości 5 000 PLN.

4. SHORT WAVES
Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych
Kino Pod Baranami
12 kwietnia 2012, godz. 19.00
PROGRAM:
 
1. Wszystko w porządku, reż. Filip Lisowski, 2011, fabuła, 11 min.
Uporządkowany chłopiec, jego urodziny i proza życia: kurz, brudne naczynia, bałagan. Subtelna historia o przyjaźni i natręctwach. Chłopiec przez ostatnie 2 minuty filmu macha głową.    
2. Telogen, reż.  Alan Kępski, 2012, eksperyment, 4 min.
Metamorfozy ciała, metamorfozy wizerunku, morfologia włosa. W roli głównej ekscentryczna modowa blogerka Coco Mayaki.    
3. Snępowina, reż.  Marta Pajek, 2011, animacja, 14 min.
Animacja na granicy snu i jawy. O trudnościach z rannym wstawaniem, niedojedzonym barszczu i tytułowej snępowinie - przewodzie łączącym wody płodowe marzeń sennych z łożyskiem rzeczywistości.    
4. Rozmowa, reż.  Piotr Sulkowski, 2011, dokument, 17 min.
Dokumentalna historia kobiety, która wychodzi na przepustkę. Wszechświat niedostępnych dotąd emocji, przeżyć i sposobu opowiadania. Zasługa w równej mierze reżysera, jak i głównej bohaterki.   

5. Zwierzę bez nogi, reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński, 2011, teledysk, 4 min.
Fisz i Emade idą tropem Beastie Boys i przechodzą... na emeryturę. Spacerek staruszków po mieście przy bujających rytmach hip-hopu.    
6. Siłaczka, reż. Aleksander Pawluczuk, 2012, dokument, 7 min.
Dokument o silnej kobiecie, dosłownie i w przenośni. Bohaterka - Dorota Jadczak - nie traci uroku i wdzięku, nawet gdy pręży mięśnie.
7. Isla, reż.  Małgorzata Grygierczyk, 2011, eksperyment, 1 min.
Ruchome obrazy? Chwila skupienia. Proszę patrzeć, można zobaczyć.     
8. Noise, reż.  Przemysław Adamski Katarzyna Kijek, 2011, animacja, 7 min.
Ucho przy ścianie, przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.    
9. Nauka jazdy, reż. Emi Mazurkiewicz, 2011, fabuła, 13 min.
Próba sił w ciasnym wnętrzu samochodu rodziców. Trzy siostry i jedna kierownica. Podskórne napięcia, konflikty, ukryta agresja, obawa przed odrzuceniem i miłość. Krótko: rodzina.
10. Brodka: krzyżówka dnia, reż. Krzysztof Skonieczny, 2011, teledysk, 4 min.
Kalejdoskop animacji, różne techniki, szereg artystów, dynamiczny montaż. Krzyżówkę rozwiązuje Monika Brodka.


Patronem Medialnym Festiwalu jest E-SPLOTWYGRAJ PODWÓJNE ZAPROSZENIE


Zapraszają E-SPLOT i Kino Pod Baranami