Koncert w Ostrawie będzie pierwszym występem wokalistki w Czechach „Na Colours przyjedzie z bardzo dużym zespołem, wraz z którym oczarowali już publiczność na np. Glastonbury, mówi Zlata Holušová, dyrektor festiwalu. „Jej oszałamiający show wypełnia wibrująca energia, która przepływa przez całą kapelę, od dziewczyn w chórkach aż po sekcję dętą,“
Janelle Monáe jest piosenkarką, kompozytorką, tancerką oraz performerką. Kilkakrotnie nagrodzona  Vanguard Award, Rhythm & Soul Music Award, dwa razy nominowana do Grammy. Według krytyki zajmuje ona w swoim gatunku tak ważne miejsce jak w innych The Beatles lub Aretha Franklin. Jej piosenki łączą R&B, soul, funky, progressrock, hip hop, jazz, folk, electropop i muzykę klasyczną, czuć w nich wspomnienie o Charlim Chaplinie oraz dym z papierosów  Fely Kutiego. „Przypomina ona Prince i Michaela Jacksona w ich najlepszej formie.“ napisano na portale Pitchfork.


Filmy, musicale, literatura i sztuka piękna – środowisko artystyczne pociągało ją od dzieciństwa. Dlatego zdecydowała się na studia do Nowego Yorku. Nie zadowoliła się występami na Broadwayu i przeniosła się do Atlanty, gdzie założyła własną agencję artystyczną. Razem z hip-hopowym duetem OutKast, sześciokrotnie nagrodzonym Grammy współpracowała przy ich płycie Idlewild. Zaraz po tym podpisała umowę z wytwórnią Bad Boy rappera i producenta P.Diddyego.
Pierwszą EPkę pod tytułem Metropolis: Suite I (The Chase) wydała w 2007 roku. Kontynuacją jest jej konceptualna 70minutowa płyta The ArchAndroid (Suites II and III), uważana za wydarzenie muzyczne 2010 roku. Na płycie zagościli m.in. poeta Saul Williams, zespół Of Montreal oraz Big Boi z OutKast. Ten ostatni pojawil się także w teledysku Tightrope. Zagrała także przed prezydentem Barrackem Obamą czy na ceremonii rozdania Nagród Nobla.

  
„Dzięki udziałowi Janelle festiwal może się pochwalić, że wielkie gwiazdy występują przez cały festiwal, nie jedynie pierwszego dnia. W dodatku jest to artystka tworzący nietypową muzykę, tak różną od pozostałych festiwalowych kapel,” podsumowuje dyrektorka. Pierwszy dzień – w czwartek m. i. wystąpi Björk, Rufus Wainwright czy Kronos Quartet w projekcie Uniko. V piątek np.  Bobby McFerrin, The Flaming Lips oraz Antony and the Johnsons a w sobotę zobaczymy ZAZ, Alanis Morissette lub Animal Collective.Spośród kolejnych zagranicznych zespołów swój przyjazd potwierdzili np.: Parov Stelar Band, Ibrahim Maalouf, Hjaltalín, Katzenjammer, Quique Neira, Hugh Masekela, Tamikrest, Staff Benda Bilili,  Portico Quartet, Euzen, Bassekou Kouyate & Ngoni Ba, Orquesta Típica Fernández Fierro, Celso Piña, Barons Of Tang, Shtetl Superstars, Banco da Gaia, Sauti Sol, Árstíðir, Rubik. Z Polski przyjedzie R. U. T. A.

Czeskie zespoły: A Banquet, Bonus, Bratři Ebenové, Čokovoko, Dan Bárta a Illustratosphere, Fiordmoss, Floex, Goodfellas, HiFi, Laura a její tygři, Midi Lidi, Michal Prokop a Framus Five, Mňága a Žďorp, Nebe, Panenka vyzutá, Petr Váša, Please The Trees a sbor Elpida, Prince of Tennis, Pub Animals, Skyline. Słowackie: Hudba z Marsu, Billy Barman, Simona Martausová.
   
Planowane sceny
:
- główna scena open-air – Česká spořitelna stage
- druga główna scena open-air – ArcelorMittal stage, która będzie się programowo zmieniać ze sceną główną
- kryta scena
- warsztatowa scena
- kino
- w jednym budynku oddzielne sceny – dyskusje, taneczna night stage, interaktiv stage, teatry
- scena i kącik dziecięcy oraz namiot dla karmiących matek
- mniejsza scena open air - OKD Fresh stage
- zbiornik gazowy – teatr i muzyka
- klub – kryta scena w byłej 6 centrali – Kofola stage

Nowy teren zapewni także wszelaką obsługę związaną z letnim festiwalem – trybuny, miasteczko namiotowe, parking (również dla przyczep campingowych), wystarczającą ilość toalet, kranów z pitną wodą, pryszniców i stoisk z wszelkiego rodzaju przekąskami, namioty partnerów itp. We współpracy z komunikacją miejską miasta Ostrawy zostanie zapewniona większa ilość kursów MPK i transport na pobliską stację kolejową. Miejsca na parkingu i campingu będą sprzedawane z wyprzedzeniem (w okolicy marca), co pozwoli dokonać oceny zainteresowania i ewentualnie umożliwi dodanie miejsc. Dzieci o wzroście do 140 cm po raz kolejny wejdą na festiwal za darmo.


Festiwal Colours of Ostrava
12 - 15 lipca 2012


Dla polskiej publiczności festiwal przygotował polski profil na Facebooku, gdzie wszystkie informacje o festiwalu będą udostępniane w języku polskim.

KARNETY
1.02. 2012 wystartowała przedsprzedaż w Polsce w sieci Eventim
Karnety do miasteczka namiotowego będą w sprzedaży na miejscu.

INFORMACJE O OSTRAWIE
Sporo przydatnych informacji o Ostrawie można znaleźć na dostępnej w dwóch wersjach językowych (CZ / EN) stronie www.ostravainfo.cz

Oficjalna strona festiwalu:
www.colours.cz - CZ
www.colours.cz/polsky - PLFestiwal Colours of Ostrava medialnie wspiera