Nie tylko o pieniądzach
16.11.2008
Wystawa Andrzej finansowo stoi bardzo dobrze to malarska konkluzja na temat życia we współczesnej Polsce, widzianej przez prymat zarobków.
Na tle czerwonej ściany rozlewają się dwiema czarnymi plamami pielęgniarka i pacjent w zielonych szelkach. To malarski zapis rutynowych badań kontrolnych w Powsinie autorstwa Jarosława Modzelewskiego. Obraz prosty, metafizyczny, symboliczny.
Wystawa w krakowskiej galerii Zderzak (ul. Floriańska 2) jest inspirowana pracami Augusta Sandera, autora serii zdjęć przedstawiających przekrój niemieckiego społeczeństwa. Cykl podzielony na siedem portretów, ukazanych zgodnie z uprawianym zawodem.
Tym razem w malarskich ramach przedstawiciele polskiego społeczeństwa, popękanego przez podziały społeczne. Na obrazach możemy zobaczyć zarówno Andrzeja Gołotę autorstwa Marcina Maciejowskiego, jak i lekarzy przy stole operacyjnym, namalowanych przez Grzegorza Sztwiertnię. Postać szarego, bezbarwnego sportowca, którego twarz odcina się od tła tylko dzięki biało-czerwonej fladze, silnie kontrastuje (nie tylko finansowo) z ukazanymi w hiperrealistycznej manierze chirurgami. A wszystko rozpięte pomiędzy - zabarwionymi na różowo - historiami Basi Bańdy o betankach z Kazimierza i przydrożnych prostytutkach. Ta ironiczna klamra, spinająca wszystkie przedstawione sposoby zarobkowania, wyznacza zawodowe marginesy współczesnej Polski.
« powrót