W czasach, gdy akcenty antybushowskie i antywojenne są w muzyce na porządku dziennym, po albumie zatytułowanym War Stories można było spodziewać się kolejnych politycznych salw. Na szczęście nic z tego: czternaście najnowszych kompozycji formacji Unkle to utwory o tematyce na tyle uniwersalnej, że nie skazują się na ideologiczną dezaktualizację. Mamy do czynienia z wojennymi historiami w skali mikro: odwieczne, poczciwe zmagania z ukochaną osobą, nieprzychylnym światem i własnymi demonami.
O ile wcześniejsze Psyence Fiction i Never Never Land sytuowały się najbliżej nurtu trip-hopowego, o tyle War Stories to zwrot w kierunku nieco cięższego grania. James Lavelle i Robert File zaprosili do studia kilku szacownych gości, co urozmaiciło materiał muzyczny i pozytywnie wpłynęło na komercyjną atrakcyjność płyty. Świetny singlowy Burn My Shadow zasila wokalnie Ian Astbury (The Cult), którego mocny, nieco zmanierowany głos znakomicie komponuje się z gitarową naparzanką i masywną perkusją. W wyciszonym Twilight mantruje 3D, główny filar Massive Attack, a Josh Homme z Queens Of The Stone Age współtworzy Chemistry i Restless. Poza nimi na płycie można usłyszeć muzyków z The Duke Spirit, Clayhill i Autolux. Swoje głosy wypróbowali także głównodowodzący projektu, z całkiem sympatycznym skutkiem, o czym najlepiej niech świadczy fakt, że na kolejny singiel przeznaczono Hold My Hand (Lavelle na wokalu).
War Stories to płyta kompromisu w najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Panowie z Unkle zostawiają przestrzeń na radosną twórczość zaproszonych gości, ale tylko w takim stopniu, w jakim nie narusza to charakteru całości. Album spójny, choć zróżnicowany. Operuje szeroką skalą brzmień: od delikatnych i melancholijnych (Twilight, When Things Explode), przez taneczne (Restless, Lawless, Broken), aż po niemal industrialny łomot (Chemistry, Morning Rage). Cóż, elektronika niejedno ma oblicze, a londyńskiemu tandemowi należą się duże brawa za to, że wypuścił na rynek trzecią dobrą płytę. Plus dokładka za odważny dobór gości.


UNKLE
War Stories
Sony BMG 2007