Przed Wami nowy numer 16mm! Nie było łatwo – nad naszymi laptopami unosi się swąd palonego plastiku, a serca nadal bolą od niezdrowych dawek kofeiny – ale wciąż walczymy o to, aby ukazanie się kolejnego numeru było czymś tak oczywistym jak projekcja Kevina samego w domu w Święta. Zziajani, zmęczeni i szczęśliwi zapraszamy do lektury.

Tym razem na naszych łamach ścierają się dwa fandomy: fantasy i science fiction. Pierwszy reprezentuje seria o Harrym Potterze, którą z okazji premiery siódmej części omawiamy dość szczegółowo, bijąc pokłony, rzucając kamienie lub zachowując kamienną twarz i zdrowy dystans. Dla tych, co od magicznych różdżek wolą ekran komputera i czający się za nim wirtualny świat (choć badacze podnoszą kwestię, czy taki w ogóle istnieje), przygotowaliśmy natomiast tekst o literackim i filmowym cyberpunku.

Poprzedni numer było mocno „amerykocentryczny” i aby nie zostać posądzonym o flirt z imperializmem, tym razem proponujemy podróż w 48 stron dookoła świata. Francję reprezentują Gaspar Noé i Bruno Dumont, jedni z najbardziej radykalnych twórców tamtejszego kina; odwiedzamy Turcję i Iran, a Polska pokazuje swoje filmowo-wideo-artowe oblicze w tekście o niedawnym projekcie Normana Leto.
Do tego dorzucamy relację z festiwalu Etiuda&Anima, wywiady z Ulrike Ottinger i Balbiną Bruszewską oraz recenzje nowości tak nowych, że nie wszystkie jeszcze ukazały się na naszych ekranach.

Jako że premiera numeru zbiegła się z Bożym Narodzeniem – nie-świecką i świecką tradycją – chcielibyśmy życzyć Wam zdrowia, szczęścia i pieniędzy na bilety do kina, a nam samym – wytrwałości i sił do pracy. Niech przybliżający nas nieubłaganie do daty polskiego Euro i Armageddonu rok 2011 przyniesie wiele filmowych oraz życiowych niespodzianek, a także kolejne numery 16mm. Trzymajcie kciuki.

Piotr MirskiMagazyn 16 mm znaleźć można:

ODDZIAŁY UJ:
WZiKS (Kampus UJ), Gołębia, Grodzka, Mickiewicza, Rynek, Paderevianum,
KINA:
Kino Pod Baranami, KIJÓW.CENTRUM, Ars, Uciecha, Agrafka, Mikro, Rotunda
INSTYTUCJE:
Manggha, MCK, MIK
KNAJPY:
Alchemia, Bomba, Bunkier Sztuki (kawiarnia + księgarnia), Color Spot, Drukarnia, Dym, Esze, Eszeweria, Goldex Poldex, Kawiarnia Kolory, Klub Pod Jaszczurami, Lokator, Lovekrove, Łódź Kaliska, Massolit, Miejsce, Pauza, Piękny Pies, Prowincje, Re, Rozrywki Trzy, Spokój


A w numerze:

WYDARZENIA
2 Chirurgia bez rękawiczek | 17. MFF Etiuda&Anima
WYWIADY
5 Najlepiej, kiedy głów jest więcej niż jedna | Balbina Bruszewska
8 Życie pozbawione iluzji jest rzeczą ponurą | Ulrike Ottinger
POŻEGNANIE
10 Premier Nowej Fali | Claude Chabrol
SYLWETKA
14 W szczelinie pomiędzy obrazami | Shirin Neshat
17 Życie w trzech odsłonach | Semih Kaplanoğlu
WOLĘ DŁUŻSZE
19 Przyszłość się zestarzała: drogi cyberpunku
22 Trzecia pigułka | Dumont, Noé i „kino zmysłów”
24 Nauka o byciu niekonkretnym | Sailor Normana Leto
26 Gra zespołowa | Zespół Filmowy Paladino
OBROŃCY NIEZALU
28 Auto-da-fé z pasją | Czarny łabędź
SERIALE
30 Lęki i tajemnice butelkowej promenady | Zakazane imperium
RECENZJE
32 Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część 1 | PLUS / MINUS
34 Przeżyć swoje życie (teoria i praktyka)
35 Mr. Nobody
36 Schronienie
37 Zabiłem moją matkę
38 David chce latać
39 Szukając Eryka
40 Wkraczając w pustkę
41 Miód
42 Łatwa dziewczyna
43 Iluzjonista
DVD
44 Dyskretny urok socjalistycznego eskapizmu | Pojechane w kosmos
PRZESŁUCHANIE
46 Powtórka z Pottera