INICJAŁY DŻ

    
W książce, której podstawę ma stanowić kilkuczęściowy wywiad z Markiem „Dżałówą” Jałowieckim, chciałbym odtworzyć powstanie jednej z najważniejszych scen muzycznych w Polsce, która przyniosła ze sobą wielki sukces Myslovitz i kilku innych, interesujących zespołów (Lenny Valentino, Negatyw, Iowa Super Soccer). Do tej pory nikt wcześniej nie podjął się próby opisania tego swoistego fenomenu, jakim z pewnością w skali naszego kraju jest twórczość muzyków wywodzących się z Mysłowic, w szczególności Marka Jałowieckiego. To od jego osoby, ponad 20 lat temu, ta historia się rozpoczęła. Książka powinna znaleźć swoich odbiorców zarówno wśród młodego pokolenia fanów alternatywnej muzyki, którego przedstawiciele co roku spotykają się w coraz liczniejszym gronie na OFF Festiwalu, jak również wśród pokolenia wychowanego na audycjach Piotra Kaczkowskiego w radiowej „Trójce”, do którego zalicza się również bohater tej publikacji.


W założeniu, oprócz obszernego wywiadu, ma się również tam pojawić zbiór wyselekcjonowanych przez autora tekstów piosenek, fotorelacja z rozmów oraz zdjęcia z prywatnego archiwum Marka Jałowieckiego. Dodatkową atrakcją będzie płyta CD, zawierająca niepublikowane do tej pory piosenki byłego lidera Generała Stilwella i Delons, nagrane specjalnie na tę okazję. W ramach promocji przewidziane są spotkania autorskie, podczas których „Dżałówa” zaprezentuje swoje utwory na żywo.

Chciałbym, aby ta książka udzieliła odpowiedzi na kilka niepostawionych wcześniej pytań. Dlaczego w latach 80-tych Generał Stilwell nie nagrał żadnego oficjalnego albumu? W jakich okolicznościach stworzona przez Marka Jałowieckiego piosenka Peggy Brown trafiła do repertuaru Myslovitz i stała się ogólnopolskim przebojem? Co skłoniło go do współpracy z Tomkiem Makowieckim? Przede wszystkim jednak moim celem jest dopisanie kilku brakujących kartek do historii polskiej muzyki rozrywkowej.
Graftmann, autor książki

STACJA WILD


Gwiazdą można być, przez chwilę
Przez jeden dzień
Powiedzieć kilka zdań , o sobie
O innych, pokazać że
Świat zwierząt pełny jest
Ludzi, wyciętych kadrów i
Rekinów ludojadów, kamer
Oraz krwi

Dziki szał
Dziki miód
Brudny jeep
Niezły chód
Coś tu jest
Wciąż nie tak
Gwiazdy są
Zwierząt brak
Prezenter stacji Wild, skacze
Biega , chce udowodnić, że
Jemu się może udać
Nagrać i przeżyć te
Przyrodą  w telewizji
Podparte sceny dwie
Jego będzie widać
A bohaterów  nie

Dziki szał………….

Francuski kucharz, wie
Jak zdobyć trzecią gwiazdkę gdy
Kamery śledzą proces
Szarpania, przekleństw i
Gadziej imprezy w stylu
„Gwiazdkę muszę mieć”
Gwiazdą można być przez chwilę
Wystarczy móc i chcieć

DŻ     24.09 .09Tekst: Marek Jałowiecki
Rysunek: Szymon Durek


                  

Na zdjęciu - Marek Jałowiecki, muzyk i gitarzysta rockowy, lider legendarnego GenerałaStilwella, zespołu Delons (współnie z Adamem Rodzikiem, Przemkiem Myszorem i Mietallem Walusiem), a obecnie Ladislava. Pionier muzyki brit pop w Polsce, autor wielu tekstów i kompozycji (m.in. Peggy Brown wykonywana przez Myslovitz).