Wernisaż: 15.07.2010, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 15.07.2010 – 14.08.2010

Cykl Replikantki w Małej Przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach


W cieplarnianych warunkach można bez odpowiedzialności i jakiegokolwiek planu działania przyglądać się temu, co dopiero się wyłania. Wrócić do oczyszczającego stanu bez formy, gdzie rozbudowujące się struktury są bardzo kruche. Szybko zmieniają kształty i rozpadają w mgnieniu oka, jak większość niewykrystalizowanych sytuacji i mglistych postaci, mając w sobie szczególną siłę.


Odwrócenie od rzeczywistości w przypadku twórczości zaproszonych artystek poskutkowało przebitką z lunatykowania po lesie, traceniem oddechu pod wodą, chwilową utratą przytomności, oślepieniem po wpatrywaniu się w słońce.

Ich prace z wpisaną w siebie ruchliwością przypominają coś zmiętego i nieuformowanego. Są zawieszone w fazie powstawania, bagienne, ciastowate, ciągnące się. Zaludniające je galaretowate postaci z prywatnego bestiarium artystek działają według tymczasowej mitologii. Pozostając na najbardziej prymitywnym stopniu organizacji, poza prawem i porządkiem zatrzymują się w połowie drogi między męskim, a żeńskim, w przerwanym stadium larwalnym.


Replikantki to cykl wystaw w Małej Przestrzeni, w którym miarą prawdziwości przywołanych historii staje się niezgoda na sformatowanie sztywnych, logicznie uzasadnionych podziałów i potrzeba mocnego upodmiotowienia kobiety-autorkiw strategiach lektury. Zaproszone artystki nie występują w roli outsiderów, ale znajdują miejsce dla mówinia o sobie w pewnym przesunięciu do obowiązującego porządku. Sięgając do intymnych doświadczeń zatracają się w tekstach, rozłożone w toksycznych wydzielinach własnej sieci.


kurator: Marta Lisok
Patronat medialny nad wystawą sprawuje SPLOT