Niezależni też się liczą


Słynny wynalazca Thomas Edison zapisał się w historii kina dwojako: jako autor prekursorskich w technice filmowej patentów oraz – o czym się rzadziej pamięta – jako producent. W tej drugiej roli był na tyle bezwzględny, że w obronie przed jego monopolem zaczęto zakładać niezależne wytwórnie i z Nowego Jorku przenoszono produkcję aż na Zachodnie Wybrzeże – do Kalifornii. Dlatego już w odniesieniu do bardzo wczesnej fazy rozwoju sztuki filmowej (ok. 1908 r.) można mówić o zjawisku kina niezależnego. Paradoksalnie – na tym gruncie wkrótce wyrosło Hollywood.

Trudno o jednoznaczną definicję wspomnianego nurtu, ale zazwyczaj przyjmuje się, że chodzi o dzieła powstałe niezależnie (ewentualnie z małą pomocą) od wielkich wytwórni filmowych. Jest to działalność o dużym, choć słabo rozpoznanym potencjale, z którą warto się zapoznawać.

W „16mm” wielokrotnie podejmowaliśmy ten temat, teraz poświęcamy mu osobny, zaproponowany przez Anię Bielak, dział.

Ponieważ jest to szesnasty numer „16mm”, obchodzimy swoisty jubileusz. Taka okazja nie mogła się obyć bez wydarzeń specjalnych. I rzeczywiście: dwóch naszych redaktorów – Piotr Mirski i Maciej Stasiowski – zdobyło wyróżnienia w Konkursie im. Mętraka dla młodych krytyków. Mało tego – obaj poszli za ciosem i wspólnie zagarnęli również „Małgosię”, czyli prywatną nagrodę profesor filmoznawstwa Grażyny Stachówny. Miłe wyróżnienie spotkało też piątkę innych członków „16mm”, zaproszonych do jury studenckich 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, z którego zamieszczamy krótkie relacje.


W czasie wakacji „16mm” nie ukazuje się, dlatego już teraz wskazujemy na kilka filmów, które mogą okazać się hitami lata. Nie będziemy jednak próżnować przez najbliższe miesiące – nasi redaktorzy przygotują gazetę festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, zaś na wrocławskich „Nowych Horyzontach” będzie można znaleźć magazyn „Cela 58”, który w tym roku współtworzymy. Oprócz tego pracujemy nad stroną internetową oraz nad tym, by w październikowym numerze móc zaprezentować nową szatę graficzną naszego czasopisma. Organizujemy na nią otwarty konkurs z nagrodą pieniężną. Zainteresowanych prosimy o kontakt.
Tymczasem życzymy dobrych filmów w wakacje. Do zobaczenia w październiku!


Adam CzajaSpis treści

FESTIWALE
2-3 Kino na Granicy
4-7 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
8 Krakowski Festiwal Filmowy
WYWIAD
9-11 Profesor Grażyna Stachówna
OBROŃCY NIEZALU
12-13 Amerykańscy niezależni
WOLĘ DŁUŻSZE
14-15 „Matka Joanna od Aniołów”
16-20 Film antywojenny na usługach Sun Zi
21 Bella stellaria, czyli jak Antyk wkradł się w granice Imperium Galaktyki
PRZESŁUCHANIE
22-23 Film, którego nie puścił(a)bym dziewczynie/chłopakowi na randce
WYWIAD
24-26 Charles Laughton
WYDARZENIA
27
RECENZJE
28 „Butch Cassidy i Sundance Kid”
29 „Wenecja”
30 „Aurora i Archanioł”
31 „Green Zone”
32 „Chéri”
33-34 +/- „Robin Hood”
35 „Deklaracja nieśmiertelności”
WOLĘ STARSZE
36 „Until the Light Takes Us”
37-39 „The Limits of Control”
40-41 „Synekdocha, Nowy Jork”
POLECAMY NA WAKACJE
42-44


Darmowy, 16. numer pisma "16 mm" znaleźć można w krakowskich kinach, knajpach i na uczelniach