Dotychczasowe przedstawienia chorwackiego artysty pokazywane w Polsce nie tylko były o wojnie. One same były wojną, a także wojny przedmiotem. I to wojny na wszystkich poziomach – od tego najbardziej oczywistego, politycznego, poprzez relacje międzyludzkie aż po konflikty wewnętrzne, które wywoływały w widzu. Na tle znanego mi dorobku reżysera „Klątwy” spektakl z Teatru Narodowego w Mannheim wydaje się zaskakująco szczery. Chyba po raz pierwszy w Polsce nie spotykamy Frljića-trickstera, rozmowa z widzem jest bardzo na serio. Reżyser „Drugim wygnaniem” wydaje się mówić „moje sposoby walki się wypaliły, teraz powiem wprost, co mnie boli”.

Frljić z „Drugiego wygnania” to punk w średnim wieku, który z nostalgią wspomina czasy buntowniczej młodości i skarży się na permanentne niezrozumienie ze strony świata.
W spektaklu można rozpoznać typowe dla tego twórcy zagrania, jak obrażanie, dionizyjskie sceny protestsongów, żonglowanie biografiami itd., ale większość z nich wydaje się wypalać jeszcze przed dojściem do punktu kulminacyjnego. Co znamienne, nie ma tu w ogóle angażowania publiczności. Jesteśmy zupełnie biernymi obserwatorami wydarzeń rozgrywających się na scenie. Czy ten zwrot to komentarz do pozycji przeciętnego Europejczyka w kontekście kryzysu uchodźczego? Być może, jednak obrana przez reżysera taktyka pozostawia spory niedosyt.
Na stronie Powszechnego możemy przeczytać dość patetyczne streszczenie problematyki „Drugiego wygania”: „W dobie rosnącego nacjonalizmu, nietolerancji wobec mniejszości i zagrożeń dla wolności sztuki, stajemy przed pytaniem: dokąd zmierzasz Europo?”1. Niezależna.pl straszyła z kolei: „Czy możemy się spodziewać kolejnych skandali? Niestety, prawdopodobnie tak, o czym świadczy chociażby zwiastun spektaklu, w którym pojawiają się przemoc, symbole środowisk LGBTQ i wątek lesbijskiego seksu”2. Ostatecznie dostajemy jednak bardzo intymną i niespecjalnie prowokacyjną wypowiedź na temat osobistych dramatów związanych z uchodźctwem. Sprawnie wyreżyserowaną i momentami całkiem poruszającą, jednak rozczarowująco mało stymulującą.

Przypisy:
[1]https://www.powszechny.com/spektakle/drugie-wygnanie-second-exile,s1482.html
[2]http://niezalezna.pl/224480-rezyser-zaslynal-plugawym-przedstawieniem-znow-wystawia-jego-sztuke-w-powszechnym

"Drugie wygnanie" ("Second Exile")
Spektakl z Teatru Narodowego w Mannheim (Niemcy)
Pokaz 25.06.2018 w Teatrze Powszechnym

reżyseria i scenografia - Oliver Frljić
dramaturgia - Marija Karaklajić, Carolin Losch
kostiumy - Sandra Dekanić
reżyseria światła - Wolfgang Schüle
obsada - Linda Begonja, Boris Koneczny, Anne-Marie Lux, Jacques Malan, Hannah Müller, Fabian Raabe, Enes Salković

Fot. Christian Kleiner