Autor bezpodstawnie oskarża MOCAK o ocenzurowanie wystawy Przemysława Branasa Czkawka, nie podając źródła swoich informacji. Nie podjął także próby ich zweryfikowania w Muzeum – nie skontaktował się z rzecznikiem MOCAK-u, koordynatorem wystawy z ramienia Muzeum ani z przedstawicielami organizatora wystawy –  Miesiąca Fotografii w Krakowie. 

Recenzent pisze: „[…] czego dowodem jest chociażby ocenzurowanie, nota bene wcale niezłej, wystawy Przemysława Branasa, otwartej tego samego dnia co Zbrodnia, w mocakowskiej galerii Re. Na ile działanie Branasa było zbrodnią, tego nie wiem, w końcu nie mnie to oceniać.
Artysta po prostu »pożyczył« sobie fragment zdemontowanej fontanny profesora Zina, a miasto, co raczej zrozumiałe, upomniało się o swoją własność. Dziś jednak nie ma tu ani śladu po fontannie (nie licząc odręcznego rysunku na podłodze), ani żadnej wzmianki informującej o tym, co się stało. Czyżby Mocak próbował zataić swój udział w tym jakby nie było, z punktu widzenia prawa, zbrodniczym procederze?” [pisownia oryginalna].

Wystawa Przemysława Branasa odbywała się w ramach Sekcji ShowOFF 12. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, a jej organizatorem była Fundacja Sztuk Wizualnych (organizator MFK). Zarzut cenzury skierowany w stronę MOCAK-u, który pełnił jedynie funkcję partnera wystawy jest zatem sporym nadużyciem. Autora recenzji po szczegółowe informacje odsyłam do rzeczniczki prasowej Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Pozwolę sobie również sprostować błędy w nazwiskach i tytułach. Autorka pracy Les naufrageurs nosi nazwisko Virginie Barré,  cykl Maca Adamsa nosi tytuł Tajemnice (ang. Mysteries), natomiast wideo Jake’a i Dinosa Chapmanów zatytułowano Okaleczenie obrzędowe i śmierć w sztuce nowoczesnej (ang. Sacrificial Mutilation and Death in Modern Art). Dokładne informacje można znaleźć w katalogu wystawy oraz przywołanych przez autora „podpisach pod obrazkami”.
 

Aby zapobiec  w przyszłości publikowaniu błędnych informacji na temat MOCAK-u, proszę o wcześniejszy kontakt.


Justyna Kuska
rzecznik prasowy 
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK