Prezentowane na wystawie obrazy pełne są nieoczywistych aluzji, metafor i symboli. Na niektórych fragmenty ciała przekształcając się w elementy przyrody i kosmosu, tworzą integralną całość z krajobrazem. Na innych pojawiają się odwołania do ikonografii szamańskiej i tradycji pogańskiej. Obecne na obrazach motywy, takie jak przedstawienie Drzewa Kosmicznego czy orzeł – nosiciel duszy w zaświaty, będący wcieleniem opiekuńczego ducha, przenoszą do niematerialnego świata.

Zainteresowanie sferą cielesności i seksualności ukazane zostało przez artystkę zarówno z kobiecej perspektywy, wpisując 'Misteria' w dyskurs feministyczny, jak i w ujęciu bardziej uniwersalnym i egzystencjalnym. Wykreowana przez nią rzeczywistość odsyła do tego, co w człowieku nieoswojone i przypisane naturze, ukazując niematerialne atrybuty jego duchowej strony oraz jest wyrazem poddania się uczuciom i instynktom, wobec których racjonalny umysł pozostaje bezsilny. Jednocześnie jest afirmacją swobodnej seksualności i witalności kobiety. Ogromny portret archetypicznej Hekate, będącej upostaciowieniem mitu Wielkiej Matki, a także strażniczką podziemnego świata, jest alegorią kobiecej mocy.
Odwołania do kultury matriarchalnej i do symboliki zjawisk kosmicznych tworzą wyraźny wątek narracji. Powtarzający się motyw księżyca odsyła do pogańskiej tradycji matriarchalnej, której jednym z najważniejszych fundamentów było współegzystowanie z naturą. Obrazy przypominają o znaczeniu świadomości lunarnej, wyeliminowanej przez patriarchalne religie, która reprezentuje wiarę w konieczność życia w harmonii z naturą i poddanie się jej, wbrew współczesnej chęci porządkowania jej sobie oraz w istnienie twórczej mocy wszechświata, polegającej na symbiozie pierwiastka męskiego z żeńskim. Jakby w efekcie sprzeciwu wobec dominacji tego pierwszego, obecność pierwiastka kobiecego jest intuicyjnie wyczuwalna na niemal każdej z prac.

Prace prezentowane na wystawie stanowią kolejny etap w rozwoju artystycznym artystki. Jej wczesna twórczość to hedonistyczne wizje utrzymane w żywej kolorystyce i okraszone nieco sprośnym dowcipem; skomplikowane, wielopostaciowe narracje, kipiące erotyzmem. Artystka podejmuje w nich temat odkrywania seksualności, potrzeb ciała, poszukiwania nowych doznań, dążenia do erotycznego zaspokojenia. W pracach tworzących Misteria znika idylliczna atmosfera i kampowa estetyka, a obrazy pogrążają się w mroku. Dziewczyńska stylistyka ustępuje miejsca bardziej kobiecej, egzystencjalnej, jakby dojrzalszej. Cukierkowe pastele zostały wyparte przez głębsze, bardziej nasycone barwy. Znikło dawne zagęszczenie postaci, kompozycja została uproszczona. Makrokosmos zastąpił mikro.Katarzyna Kukuła – Misteria    

otwarcie: 06.06.2014, godz.18    
wystawa do 27.06.2014
kuratorka: Iga Urbańska


Art Agenda Nova
Katarzyna Kukuła - ur. 1987, absolwentka Wydziału Malarstwa na krakowskiej ASP, dyplom uzyskała w pracowni prof. Leszka Misiaka. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną oraz filmem animowanym. Otrzymała Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych na wystawie 'Najlepszych Dyplomów ASP 2012'. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wybrane wystawy:
'Na łonie natury', Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków, 2011
'Królowe Lodów', Galeria Zderzak, Kraków 2011
'Siostro Basen', w ramach festiwalu FAMA, Hala Basenu Północnego, Świnoujście, 2011
'Światła między literami', wystawa Katarzyna Kukuły i Katarzyny Podpory, 'Piwnica pod cieniami', Krosno, 2013
'Świńskie obrazki', Galeria M, Wrocław, 2013
'Ryba piła', wystawa Grupy Kuku Kuku, Galeria Zderzak, Kraków 2013