Czeski Sen
3 - 8. grudnia 2013


W ostatnich latach ukonstytuował się mit Republiki Czeskiej jako krainy nieco bajkowej, zamieszkałej przez ludzi prostych, poszukujących szczęścia oraz borykających się z problemami codzienności w sposób banalny i heroiczny zarazem. Uniwersalizm tematów, prowincjonalna perspektywa oraz magia wydobywająca się z przeżywania codziennych, prozaicznych rytuałów oczarowały polskich odbiorców. 

Jednak czeski sen ma też drugą stronę, mniej znaną, nie tak oczywistą, spowitą mrokiem i atmosferą sennego koszmaru. Obok budzących sympatię bohaterów powieści Hrabala, istnieją postaci dręczone przez pragnienie szaleństwa, kompulsywnych podróży lub dobrowolnego wygnania. Czeski sen to narracje bez happy endu, pełne duchowych mdłości, ogarnięte grozą i zdumieniem, somnambuliczne wędrówki przez krainę nierealnego..

Czeski sen zaprowadzi widzów do krainy surrealizmu i marzenia sennego. Przez sześć dni na gości czekać będą projekcje filmów, spotkania i wykłady oraz Instalacja Teatralna. Projekt zainicjuje intermedialne show grupy Schwarzprior (CZ), których performance  wzbogacony zostanie o autorską oprawę wizualną.

Gościem specjalnym będzie Mariusz Surosz – filozof, historyk i publicysta, autor bestselleru „Pepiki”, na stałe mieszkający w Pradze. Weźmie on udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Piotra Zdybała z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. 

W kawiarni Pauza In Garden od 6 - 8. XII zostanie udostępniony jeden z komputerów Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wraz ze skompletowaną wideoteką czeskich filmów. Goście, którym nie wystarczą główne projekcje, będą mieli okazję indywidualnie oglądać filmy przy pysznej kawie. Dodatkową atrakcją będzie obecność typowo czeskiej kuchni serwowanej w tych dniach w kawiarni.PROGRAM 

3 XII WTOREK
Klub Studencki Żaczek (podziemia)
19:00 / otwarcie projektu
19:30 / René (2008) // reż. Helena Třeštíková

René (2008) // reż. Helena Třeštíková
wydarzenie towarzyszące: wystawa „Plec vs Hrabal” ilustracje do najbardziej znanych książek Hrabala autorstwa Justyny Plec / Klub Studencki Żaczek (podziemia)


21:30 / koncert Schwarzprior (CZ)

Audiowizualny projekt Schwarzprior inaugurowali w 2009 r. studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie. Początkowo grupa łączyła multimedialne prezentacje inspirowane grami komputerowymi i performance. Z czasem działalność rozwinęła się , w stronę muzyki elektronicznej, z biegiem czasu zyskując coraz większą popularność.
Schwarzprior twórczo interpretuje nurty takie jak glam, synthpop, country i darkwave. Ich koncertom zawsze towarzyszy wyjątkowa oprawa wizualna.

23:00 / afterparty // DJ KUBOK (PL)
                                                                                                                                         


4 XII ŚRODA
Kino Pauza
19:00 / wykład „Architektura Rondokubizmu. Świat jako żywa baśń.”//
            prowadzenie dr hab. Andrzej Szczerski (Instytut Historii Sztuki UJ)

Rondokubizm (rondokubizmus, niekiedy dekoratywizm - dekorativizmus) to nurt , w architekturze czeskiej początku lat 20., którego celem stało się przekształcenie świata , w żywą baśń. Jest próbą kreacji nowej tożsamości architektonicznej, pełnej szczęścia , i niczym nieskażonej dziecięcej radości, która leczyć ma traumę po I wojnie światowej. Dla wielu Czechów, rondokubizm to także styl narodowy.


20:00 / Palacz zwłok/ Spalovač mrtvol (1969) // reż Juraj Herz //
wstęp Katarzyna Pawłowska                                                      

Palacz zwłok/ Spalovač mrtvol (1969) // reż Juraj Herz


5 XII 2013 CZWARTEK
Kino Pauza
20:00 / INSTALACJA TEATRALNA 'CZESKI SEN' 
// Faustyna Ostróżka, Judyta Pieprzyk, Jaśmina Polak, Dominika Zięba, Jan Sobolewski, Jakub Kubok

Instalacja Czeski sen będzie interdyscyplinarnym dziełem na bazie słowa, muzyki i obrazu (projekcje, videoinstalacje, DJ set). Twórcy wykorzystają fragmenty kilku filmów Jana Švankmajera, które wraz ze scenami powstałymi w procesie improwizacji stworzą godzinny performens balansujący na granicy snu i jawy. Typowe dla czeskiego kina zabawy "światem", metafizyką i psychologią zbudują swoisty obraz ludzkich lęków, nadziei i wyobraźni. Na czeską mentalność zostanie nałożony filtr myśli młodego polskiego pokolenia artystów, dzięki czemu dwie różne, lecz przeplatające się kultury będą mogły zabrać głos w kluczowych tematach właściwych wyobraźni i spojrzeniu na rzeczywistość. W którym miejscu kończy się wizja, a zaczyna realny świat? Czy istnieje taka przestrzeń? Te aspekty zbada i spróbuje wyjaśnić Czeski sen.


wydarzenie towarzyszące: 18:00 wykład Hanny Marciniak (Uniwersytet Karola w Pradze) 'Awangarda przeciw awangardzie. Tendencje anty-awangardowe w czeskiej kulturze lat 30. i 40' / Biblioteka MOCAK ul. Lipowa 4

6 XII 2013 PIĄTEK
Pauza In Garden
19:00 / Czeski Sen / Ceský sen (2004) // reż. Vít Klusák, Filip Remunda
                                                                                                                                                                           
Czeski Sen / Český sen (2004) // reż. Vít Klusák, Filip Remunda


20:00 / spotkanie przy czeskim piwie      
             panel dyskusyjny z udziałem Mariusza Surosza i dr Marcina Rzepki (Instytut Historii UPJPII)
             //prowadzenie Piotr Zdybał ( Instytut Sztuki PAN)

Mariusz Surosz - filozof, historyk i publicysta. Publikował m.in. w Dzienniku Polskim, Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Polityce i Tygodniku Powszechnym. Autor bestselerowej książki o historii Czech pt. Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów (2010). Zafascynowany dziejami i kulturą Czech, od 2011 r. mieszka w Pradze.

21:30 / afterparty // urodziny Klubu Pauza na ul. Floriańskiej 18 


7 XII 2013 SOBOTA
Pauza In Garden
19:00 / Stokrotki / Sedmikrásky (1966) // reż. Vera Chytilová

Stokrotki / Sedmikrásky (1966) // reż. Vera Chytilová

8 XII 2013 NIEDZIELA
Pauza In Garden
19:00 / wykład „Surrealizm po czesku” 
          // prowadzenie dr Wojciech Szymański (Instytut Historii Sztuki UJ)

20:00 / Szaleni / Šílení (2005) // reż. Jan Švankmajer //
          wstęp Faustyna Ostróżka
Szaleni / Šílení (2005) // reż. Jan Švankmajer

Sile oddziaływania Jana Švankmajera ulegali nie tylko liczni czescy artyści i twórcy kina, ale również Tim Burton, Terry Gilliam czy bracia Quay. Czeski rzeźbiarz, poeta i reżyser filmowy przez ponad 40 lat twórczo rozwijał doktrynę surrealizmu i przenosił ją do swoich niepokojących grafik, rysunków, rzeźb oraz filmów - głównie animacji. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, zdobywca m.in. Złotego Niedźwiedzia za Wymiary dialogu (1982), kilkukrotnie nominowany do Złotej Palmy.


WIĘCEJ INFORMACJI:


MIEJSCA
Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki
ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)
Kino Pauza / Pauza
ul. Floriańska 18
Klub Studencki Żaczek
ul. 3 Maja 5

Kuratorzy projektu:
Faustyna Ostróżka
Katarzyna Pawłowska
Piotr Zdybał

Organizatorzy:
Pauza In Garden, Klub i Kino Pauza, Klub Studencki Żaczek, Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "BRATNIAK", Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Interdyscyplinarna Fundacja Artystyczna KOMBINAT TWÓRCZY

Partnerzy:
Małopolski Ogród Sztuki, Czeskie Centrum, Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Drukarnia Motion Print, Apartamenty Cracow Days, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo W.A.B., Krakowskie Biuro Festiwalowe

Patroni medialni:
TVP Kraków, Gazeta Wyborcza, KARNET, Magazyn Portal Kulturalny, KulturaOnLine.pl, Portal studencki dlaStudenta.pl, krakOFF, LoveKrakow.pl, wKrakowie.pl, Kultura w Krakowie