Oficjalne rozpoczęcie uświetniła projekcja najnowszego dzieła klasyka polskiej animacji Witolda Giersza - Signum. Film inspirowany malarstwem jaskiniowym, jak powiedział reżyser po projekcji „nie wiedział jak je pokazać, żeby nie spłycić ich wielkości”. Podkreślał w jak świetnie schynchronizowany sposób malowidła naskalne oddają wrażenie ruchu. W Signum prehistoryczne malunki ożywają, ludzie polują na zwierzęta i uciekają przed nimi, kobiety kołyszą biodrami w tańcu - "ożywają" w dramatycznej walce o przetrwanie.
Śledzimy piękno natury i jej bezwzględność. Witold Giersz jest w znakomitej formie. W Signum rozpoznajemy najważniejsze elementy stylu autora: płynność, wrażliwość muzyczną (tutaj do muzyki Krzesimira Dębskiego), feerię barw, bogatą wizualność. To znakomita animacja o tym, że nawet pre-historia potrafi być wciąż żywa i piękna.

Dwudziesta rocznica to czas podsumowań dlatego zobaczymy największe odkrycia dyrektora festiwalu - Bogusława Żmudzińskiego, przypomnienie najlepszych konkursowych filmów. Wielką atrakcją będą spotkania z twórcami animacji, na których nie tylko zostaną pokazane ich dzieła, ale będzie możliwość osobistego spotkania, oraz pokaz klasyków światowej animacji. Oprócz tego uczestników czekają premiery pełnometrażowych filmów animowanych, wykłady, warsztaty i szczególne koncerty - jak na przykład ekipy Doktora Misio.

Na naszych stronach będzie można przeczytać relacje z najważniejszych wydarzeń.


SPRAWDŹ CO ZNAJDZIESZ DLA SIEBIE W PROGRAMIE FESTIWALU

STRONA OFICJALNA ETIUDY