hipiersoniK to trio powstałe w 2012 roku z inicjatywy perkusisty i kompozytora występującego pod pseudonimem Pierre. W nazwie formacji zakodowany jest jej skład, który dopełniają Hipiey, czyli Marcin Babko znany ze współpracy z zespołem Muariolanza, tutaj odpowiedzialny za teksty, głos i elektronikę oraz Michał Sosna – klarnecista i saksofonista.


 


Muzyka zawarta na debiutanckim krążku grupy to oryginalna mieszanka elektroniki, jazzu i trip hopu.
Psychodeliczne brzmienia przeplatają się tu z transową, często połamaną rytmiką, jak również z ambientowymi pejzażami. Energiczne partie żywych instrumentów dętych i perkusji zderzają się z syntetycznymi dźwiękami, generowanymi przez elektroniczne maszyny. Wszystkiego dopełnia mocny głos Marcina Babko, który raz po raz deklamuje teksty inspirowane prozą mistrzów science-fiction – głównie Philipa K. Dicka. Nie ucieka też od problemów ekonomiczno-społecznych, jak choćby w jednym z najlepszych utworów na płycie zatytułowanym „Zwolniony”, gdzie nawiązuję do korporacyjnej machiny zwolnień.

Wyjątkowa muzyka zespołu ma też i taką oprawę graficzną. Zamiast tradycyjnej poligrafii, krążek Czarna Skrzynka umieszczony jest w starej dyskietce 5.25, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tego wydawnictwa.


hipiersoniK – Czarna Skrzynka
Falami 2013