Wilhelm von Blandowski żył w latach 1822-1878. W 1862 roku założył w Gliwicach, swoim rodzinnym mieście atelier; działało ono do 1868 roku. W Muzeum w Gliwicach zachowały się dwa albumy, zawierające trzyletnią produkcję von Blandowskiego, w sumie 1313 zdjęć. 
Fot. Wilhelm von Blandowski, Archiwum Muzeum w Gliwicach

Blandowski, co typowe dla zakładów fotograficznych tego okresu, tworzył głównie portrety – ze względu na rodzaj klienteli, w jego wypadku niezbyt zamożnej, przeważnie w formacie carte de visite; nieco zdjęć typów ludowych (przeważnie charakterystycznych przedstawicieli swoich zawodów), zapewne przeznaczone na sprzedaż; zachowały się też wspaniałe pejzaże, świadczące o wielkim talencie fotografa, zdjęcia krów rasy holenderskiej z Szałszy, wykonane na zamówienie właściciela stada, a także niepokojące ujęcia o charakterze reportażowym i zdjęcia atelier fotografa. 

Fot.
Wilhelm von Blandowski, Archiwum Muzeum w Gliwicach

Wernisaż Wilhelm von Blandowski, 1822-1878. Niespokojne odbicie odbędzie się 17 maja o godzinie 18.00. A już 18 maja, w Noc Muzeów, Wojciech Nowicki, kurator wystawy  i Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki będą rozmawiać  o Wilhelmie von Blandowskim, działalności jego atelier na tle innych funkcjonujących  w tym czasie zakładów, o charakterze jego twórczości oraz o tym, co najbardziej interesujące: dlaczego człowiek tak zaburzony, tak skłócony ze światem stworzył dzieło tak wielkie, i dlaczego jest ono tak ważne dla Gliwic.

Fot. Wilhelm von Blandowski, Archiwum Muzeum w Gliwicach

Wojciech Nowicki − eseista, tłumacz, fotograf, kurator wystaw. Autor książek (m.in.) Dno oka. Eseje o Fotografii (2010), Stół jaki jest. Wokół kuchni w Polsce (2011), Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu (2012), Salki (2013).

Fot. Portret Wilhelma von Blandowskiego.
Museum für Naturkunde Berlin
Historische Bild- u. Schriftgutsammlungen
(Sigel: MfN, HBSB)
Bestand: Zool. Mus.
Signatur: Orn. 18,5 (Portrait Blandowski)


17 maja 2013, Czytelnia Sztuki, godz. 18.00
Otwarcie  wystawy Wilhelm von Blandowski, 1822-1878. Niespokojne odbicie
Kurator: Wojciech Nowicki
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.


Czytelnia Sztuki                                                                              
ul. Dolnych Wałów 8a, 44-100 Gliwice
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego