5.edycja Festiwalu Muzyka i Świat znów odbędzie się w kilku przestrzeniach Krakowa. Specjalnością festiwalu jest pewnego rodzaju archeologia muzyczna, której wynikiem są odkrycia muzyczne odbiegające od współczesnego mainstreamu muzycznego. Oprócz pokazów filmowych w Muzeum Manggha, zorganizowana zostanie potańcówka na 300 osób z big bandem do zapomnianych sal Domu Kultury Kolejarza w Krakowie. Rok 2013 to celebracja kultury muzycznej lat 60 i 70. Do współpracy zaproszono jeden z najlepszych zespołów w Polsce – Mitch and Mitch and Their Incredible Combo – dziesięcioosobowy zespół Macia Morettiego, węgierski zespół The Qualitones – spadkobierców wschodnioeuropejskiego bigbeatu oraz izraelskiego DJ’a Noama Wertheima, specjalizującego się w psychodelicznych brzmieniach z lat 60. Poza koncertami i filmami dokumentalnymi odbędzie się niezwykłe zwiedzanie Krakowa – „Śladami dawnych klubów, kawiarni i dancingów” oraz otwarty konkurs na remiksy muzyczne starych przebojów lat 60, skierowane do Djów i producentów z Krakowa i Polski.
 

5. festiwal Muzyka i Świat
22- 24 marca 2013. Krakow


PROGRAM


22 marca 2013

Start: Teatr Bagatela
20.00 Rozrywki przyjemne i pożyteczne. Nocne zwiedzanie Krakowa: kluby, kasyna, dancingi, rewie i bale


Odkryj zapomniane miejsca uciech. Zobacz i odwiedź nieistniejące już dziś kluby, dancingi, bary, kasyna, kawiarnie, sale balowe, które czyniły Kraków stolicą kultury Polski. Życie kulturalne Krakowa, od lat 20. po lata 70., toczyło się dwoma torami: nocnym i dziennym. Nocą miasto tętniło życiem klubowym - rewie, striptizy, dancingi i bale odbywały się w miejscach, które codziennie mijasz i nie podejrzewasz, że kiedyś były królestwami rozkoszy, radości i tańców. Za dnia zaś Kraków upijał się kawą i nalewkami w kawiarniach i restauracjach, niejednokrotnie tam zaczynając rewolucje kulturalne i społeczne.

Nocny spacer przez Kraków w poszukiwaniu dawnych kultowych miejsc życia nocnego, w których bawiła się awangarda i bohema oraz podróż szlakiem legendarnych dancingów i bali. Ekscytująca propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak przyjemnie i pożytecznie spędzano kiedyś czas w Krakowie.
Prowadzenie: Anna Hojwa


Klub Feniks, ul. Św. Jana 2
22:00 Otwarcie festiwalu. Pokaz specjalny filmu: Mocne uderzenie

Mocne uderzenie
(1966, reż. Jerzy Passendorfer, 78 min.) – jeden z najważniejszych filmów z gatunku polskich komedii muzycznych, obficie czerpiący z klasyki polskiego big beatu. Klasyka gatunku utrzymana w rytmie rock-and-rolla, czy też bigbitu, jak go nazywano w PRL-u. Kuba chce ożenić się z Majką, ale ślub nie odbywa się z powodu pojawienia się nieznajomej dziewczyny twierdzącej, że to z nią miał się żenić. Okazuje się, że Kuba ma sobowtóra, idola młodzieży Johnny'ego Tomalę. Mimo że sprawa się wyjaśnia, Majka nie chce wybaczyć Kubie, dopóki nie pozna Tomali osobiście. Zdesperowany Kuba zajmuje jego miejsce. Genialna ilustracja polskiej kultury młodzieżowej lat 60tych - piękne suknie, architektura socrealizmu, wytyczające nowe szlaki zespoły polskiej sceny rozrywkowej - Niebiesko - Czarni, Skaldowie - czyli najlepszy bigbit w komedii omyłek.

Pokaz filmu odbędzie się w Klubie Feniks, ostatnim prawdziwym dancingu Krakowa. Biletem wstępu jest bon konsumpcyjny o wartości 15 zł, który gwarantuje idealny zestaw kulinarny: kieliszek wódki + śledzik lub kieliszek wódki + barszcz z krokietem.

Afterparty: Otto Manic (Izrael)/ Senor Soul (Polska)23 marca 2013

Muzeum Manggha
12.00 Pokaz filmu: Respect Yourself: The Stax Records Label Story

Respect Yourself: The Stax Records Label Story
(2007, reż.
Robert Gordon, Morgan Neville, 114 min.)
 - Pomiędzy rokiem 1959 a 1975, Stax Records z Memphis, Tennessee wydało międzynarodowe hity takie jak "Soul Man," "Dock of the Bay, "Green Onions," "Midnight Hour," "Respect Yourself," oraz główny motyw muzyczny z SHAFTa. Do stajni Staxa należeli Otis Redding, Sam & Dave, Booker T. & the MG's, Rufus and Carla Thomas, the Staple Singers, Isaac Hayes, oraz Richard Pryor i Jesse Jackson. Niezwykłym jest fakt, że wytwórnia ta została założona przez białego konserwatywnego Amerykanina, pracownika banku, grający z zamiłowaniem na skrzypcach. Wytwórnia Stax stała się jedną z najbardziej liczących się w Ameryce, utożsamiano ją z ruchem na rzecz praw człowieka lat 60tych i 70tych.

*pokaz jubileuszowy, film prezentowany na 3. edycji Festiwalu Muzyka i Świat

14.30 Pokaz filmu: The Monks: The Transatlantic Feedback

The Monks: The Transatlantic Feedback
(2006, reż. Dietmar Post&Lucia Palacios, 100 min)
– muzyczna opowieść o jednym z najbardziej wizjonerskich zespołów lat 60. – The Monks. Po szale beatlemani i amerykańskiej fali zachwytu nad The Monkees, niemiecki rynek muzyczny wydał na świat młodych awangardowych artystów z zespołu The Monks. Ci amerykańscy żołnierze, którzy skończyli swą służbę wojskową w Niemczech, stworzyli jeden z najbardziej odkrywczych zespołów swoich czasów. Ich minimalistyczny rock stał się punktem odniesienia dla wielu pokoleń muzyków jazzowych, rockowych i elektronicznych.
                       
16.30 Pokaz filmu: Man Ooman

Man Ooman
(2008, reż. Andreas Johnsen i Rasmus Poulsen, 57 min) - film oferuje wielostronne i wnikliwe spojrzenie na jamajski dancehall. Stara się nie tylko uchwycić jego kluczowe rysy, ale także kulturowe korzenie. Przez zarysowanie szerokiego kontekstu pozwala zobaczyć dancehall jako ekspresję tożsamości pewnej szerokiej grupy społecznej na Jamajce. Słada się to na zaskakujący, zabawny, wnikliwy i bardzo interesujący obraz.
*pokaz jubileuszowy, film prezentowany na 4. edycji Festiwalu Muzyka i Świat

18:00 Pokaz filmu:  Bury the hatchet
Bury the hatchet
(2011, reż. Aaron Walker, 120 min.) – film dokumentalny portretujący trzy ikoniczne postaci Mardi Gras Indians, czyli wielkiego ruchu muzyczno-kulturowego z Nowego Orleanu - Alfreda Doucette’a, Victora Harrisa i  Monka Boudreaux. Kręcony zarówno przed, jak i po przejściu Huraganu Katrina, opowiada nie tylko historię swych trzech bohaterów, ale społeczności, w której żyją, dotkniętej straszliwą katastrofą.Dom Kultury Kolejarza, ul. Św. Filipa 7

22:00 Potańcówka w Domu Kolejarza – niezwykły bal w niezwykłej przestrzeni, muzyczny i estetyczny hołd oddany latom 60. i 70.


W samym sercu miasta oddajemy Wam jedną z piękniejszych, najprawdziwszych sal balowych Krakowa. Idąc ulicą św. Filipa unieście głowę i otwórzcie szerzej oczy, dostrzeżecie niezwykły widok... wysokie okna, w których migocą światła potężnych żyrandoli. I natychmiast.... chcecie tam być!

* Dom Kultury Kolejarza - jedno z nieodkrytych, zapomnianych miejsc kultury i rozrywki Krakowa. Sala balowa, w której od 1912 roku występowała jedna najstarszych i najlepszych orkiestr dętych Krakowa - Kolejowa Orkiestra Dęta. Lśniący parkiet, lustra, balkony... Do tego kelnerzy i zimna płyta, bryzol, śledziki i dobra zmrożona wódka. Nigdy tam nie byliście i nie wiedzieliście nawet, że marzycie by tam być!

Mitch and Mitch with Their Incredible Combo (Polska)

Jeden z najlepszych polskich zespołów odwołujący się do tradycji Orkiestry Rozrywkowej Radia i Telewizji. Powstali by śpiewać o podróży, tęsknocie, miłości i telewizorze u fryzjera oraz siać spustoszenie na parkietach dancingowych w całym kraju.

Skład: Mitch - gitara, klawisze, harmonijka, głos Mitch - bas, głos Serious Mitch - perkusjonalia, gitara, melodika, klawisze, głos, urok osobisty Mr. Bitch - perkusja, gitara, perkusjonalia, sampler, parszywy głos James Boned Mitch - perkusja, perkusjonalia, sampler, mikro głos Crackin’ Mitch – wibrafon Mitch the Kid – trąbka Mad Mitch – saksofon Spyro Mitch – puzon
http://mitchandmitch.com/

The Qualitons (Węgry)

23 Marca to dzień bardzo ważny dla dwóch bratnich sobie narodów - Polski i Węgier. Od 2007 roku jest to oficjalny dzień przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Specjalnie na tą okazję, prosto z Budapesztu, przyjedzie do nas zespół The Qualitons. Ten cieszący się światowym uznaniem kwartet zaprezentuje niezwykłą mieszankę funku, afrobeatu i wshodnioeuropejskiego beatu, który po raz pierwszy będzie miał okazję zagrać przed polską publicznością.DJ Otto Manic (Niemcy/ Izrael)

Noam Wertheim (aka Otto Manic) pochodzi z Tel Avivu, jednak od kilku lat mieszka i tworzy w Berlinie. Jako znawca psychodelicznej muzyki lat 60. i 70., nie pozostawi w was żadnych wątpliwości jaki okres w muzyce XX wieku był najlepszy.
https://soundcloud.com/cosmicshake/dj-otto-manic-presents-israeli

DJ Kanada Kaosz (Węgry)

Ponownie przypomni nam o dniu przyjaźni polsko-węgierskiej dzięki dużej dawce wschodnio-europejsckich brzmień lat 60-tych i 70-tych - wyłącznie z winyli. Kanada Kaosz na stałe związany jest z zespołem The Qualitons orz jako DJ z kultową węgierską rozgłośnią radiową Tilos, gdzie od 1998 roku prowadzi swoją audycję "The adventures of Káosz Kapitány".
http://www.mixcloud.com/KanadaKaosz/hungarobeat/

Program kulinarny: bryzol z pieczarkami, śledzik po japońsku, rolmopsy, półmisek wędlin i zimnych mięs z ćwikłą i chrzanem. Wszystko to jako podkład pod zmrożoną czystą wódkę.
Toaleta: wieczorowa, koktajlowa

Bilety: 39 zł do nabycia w Ekobilet


24 marca 2013

Start: Teatr Bagatela
12.00 Rozrywki przyjemne i pożyteczne. Zwiedzanie dzienne: Kawiarnie, restauracje, hotele + Kluby, kasyna, dancingi, rewie i bale


V Festiwal Muzyka i Świat zaprasza na spacery po zapomnianych miejscach rozrywki Krakowa. Nasze zwiedzania to podróż w czasy świetności krakowskich kawiarni i dancingów. Odkryj z nami zapomniane miejsca uciech. Zobacz i odwiedź nieistniejące już dziś kluby, dancingi, bary, kasyna, kawiarnie, sale balowe, które czyniły Kraków stolicą kultury Polski.

Życie kulturalne Krakowa, od lat 20. po lata 70., toczyło się dwoma torami: nocnym i dziennym. Nocą miasto tętniło życiem klubowym - rewie, striptizy, dancingi i bale odbywały się w miejscach, które codziennie mijasz i nie podejrzewasz, że kiedyś były królestwami rozkoszy, radości i tańców. Za dnia zaś Kraków upijał się się kawą i nalewkami w kawiarniach i restauracjach, niejednokrotnie tam zaczynając rewolucje kulturalne i społeczne.
Prowadzenie: Anna Hojwa


Muzeum Manggha

12:00 Pokaz filmu: High on hope

High on hope
(2009, reż. Piers Sanderson, 72 min.) - Wielka Brytania lat 80. to mało radosne miejsce. To wtedy recesja i twarde rządy Margaret Thatcher uciskały angielską młodzież głodną rozrywek i wyzwolonej muzyki. Opuszczone fabryki były idealnym miejscem pod nielegalne imprezy muzyczne, w których uczestniczyły tysiące osób. Ucieczki i ukrywanie się przed policją, naginanie prawa. To opowieść o realnej walce z systemem za pomocą muzyki.*pokaz jubileuszowy, film prezentowany na 4. edycji Festiwalu Muzyka i Świat

13:30 Pokaz filmu: Thunder soul

Thunder soul
(2011, reż. Mark Landsman, 86 min.) – opowieść o członkach słynnego Kashmere High School Stage Band, którego członkowie powracają po 35 latach, by zagrać koncert na cześć niegdysiejszego lidera zespołu, obecnie 92-latka, który przełamał bariery rasowe i przemienił szkolny jazzband w kultowy zespół lat 70. na światowym poziomie.
15:30 Pokaz filmu: Grandma Low Fi

Grandma Lo-Fi
(2011, reż. Ingibjörg Birgisdóttir, Orri Jonsson, Kristín Björk Kristjánsdóttir, 65 min.) – opowieść o Sigridur Nielsdottir, która zaczęła tworzyć muzykę w wieku 70 lat i od tamtej pory, nigdy nie przestała. W ciągu siedmiu lat, wydała 59 (!) płyt, stając się jednocześnie niezwykle ważną postacią islandzkiej niezależnej sceny muzycznej.
17:30 Pokaz filmu: Let's spend the night together

Let's spend the night together
(reż. Jenna Rosher, 90 min.) – film powstały pod wpływem książki Pameli Des Barres Let’s Spend the Night Together: Backstage Secrets of Rock Muses and Supergroupies, dokumentujący jej podróż śladami kobiet, które podobnie – jak ona – w latach 60. i 70. zasłynęły jako legendarne groupies. Razem snują one wspomnienia szalonych lat pełnych przygód przeżytych u boku takich gwiazd, jak Mick Jagger, Jim Morrison czy Jimmy Page.
Klub Bomba - klub festiwalowy
22:00 Afterparty: Dziękujemy. Dobranoc w wykonaniu Easy&Cheesy + specjalne wydanie Studio 51:15


Dziękujemy. Dobranoc. To piękne pożegnanie. Noc pełna emocji, wzruszeń i dobrej muzyki w klubie festiwalowym Bomba. Na pożegnanie zagra duet djski Easy Cheesy, amatorzy rozczulających meksykańskich brasów, porywających do tańca muzyki z windy, standardów hotelowych foyer z Berlina, Paryża, Nowego Jorku i Warszawy. Kolekcjonerzy arcydzieł nikomu nieznanych muzyków sesyjnych, plaż Ipanamy i scen leśnych. Wszystko to z płyt winylowych.