Wykorzystując formę bajki, autor opowiada o różnych typach ludzi. Często nawiązuje do treści znanych wszystkim z dzieciństwa historii, np. o Śnieżce czy Piotrusiu Panie, skupia się w nich jednak na postaciach pobocznych, o których nie wiemy nic lub prawie nic, ponieważ w oryginale zostały przedstawione w sposób bardzo ogólny. Stara się je opisać, pokazać ich charakter, osobowość oraz punkt widzenia. Bohaterami opowiadań czyni tak zwanych małych ludzi, którzy jego zdaniem są bardziej interesujący, bardziej złożeni i bardziej ludzcy niż ci wielcy.

Jak wskazuje sam tytuł książki, bajki te są przewrotne w swojej naturze, zostały wydobyte z najciemniejszych zakamarków lewej kieszeni autora. Pokazuje on nam drugą stronę na pierwszy rzut oka dziecinnych i niewinnie wyglądających historii. Odziera je z magii walki dobra ze złem, sprowadza na ziemię, a ich bohaterami czyni zwykłych ludzi, wraz z ich przywarami, egoistycznymi pragnieniami i pospolitymi problemami. Każda historia napisana jest w innym stylu i umieszczona w innym kontekście, jedne rozgrywają się w teraźniejszości, inne w przeszłości, miejscem akcji czasem bywa Macedonia, innym razem Bizancjum czy Włochy.
Autor przedstawia świat uniwersalnych wartości, w którym fikcja przeplata się z rzeczywistością, inspirując się przy tym często swoim prywatnym życiem. Stara się odkryć na nowo znaczenie miłości i dobra, umiejscawiając czytelnika w wirze niesamowitych historii, dając przy tym szansę na zatrzymanie się i oddanie chwili refleksji.


Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Toczka i będzie pierwszą z serii wydawniczej „Na Południe”, prezentującej literaturę piękną pochodzącą z Bałkanów.


Aleksandar Prokopiev
Mały Człowiek: bajki z lewej kieszeni

patronat medialny: E-SPLOTWydawnictwo Toczka
Premiera: 17.12.2012 r.


O autorze
Aleksandar Prokopiev, ur. w 1953 r. w Skopje, macedoński prozaik i eseista, którego dzieła przetłumaczono m.in. na język angielski, francuski, włoski, japoński, rosyjski, polski, węgierski, czeski, słowacki. Jego książki cieszą się dużą popularnością nie tylko w Macedonii, ale również w sąsiadujących krajach bałkańskich i szerzej we Włoszech czy Francji. Pojedyncze opowiadania Aleksandra Prokopieva ukazały się już w Polsce, m.in. w antologii współczesnej literatury macedońskiej Żeglarze pamięci. W 2012 roku za książkę Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni otrzymał nagrodę Balkanika, kilka lat wcześniej był nominowany do tej samej nagrody za książkę p.t. Podglądacz.

W latach osiemdziesiątych jako członek jugosłowiańskiego zespołu rockowego Idoli napisał, popularną również w naszym kraju, piosenkę Rzadko cię widuję z dziewczętami, do której prawa autorskie przekazał swojemu przyjacielowi Vladimirowi Divljanowi, zrezygnował jednak z kariery muzycznej na rzecz studiów na Uniwersytecie w Belgradzie i na Sorbonie. W tym okresie powstają jego pierwsze książki – Młody mistrz gry [1983], …albo… [1987] oraz Żeglując na południe [1988].

Obecnie wykłada w Instytucie Literatury Macedońskiej na Uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego w Skopje. Jego głównym obiektem zainteresowań są bajki, w swojej twórczości często korzysta z tej formy wyrazu.


www.toczka.pl
www.facebook.com/Toczka

Aleksandar Prokopiev
Mały Człowiek: bajki z lewej kieszeni
Data premiery: 17.12.2012 r.
Autor: Aleksandar Prokopiev
Tytuł oryginału: Човечулец: бајки од левиот џеб
Przekład: Aneta Todevska i Michał Sapeta
Seria wydawnicza: Na Południe
Liczba stron: 160
Wymiary: 125×195
Oprawa: Miękka, foliowana i lakierowana
ISBN: 978-83-935986-0-1