Organizatorzy festiwalu od kilkunastu lat sprowadzają do Krakowa arcydzieła niemej kinematografii z różnych zakątków świata. Do udziału w imprezie zapraszają wybitnych instrumentalistów z Polski i zza granicy, którzy dokonują muzycznych interpretacji niemych dzieł filmowych.

W programie tegorocznej edycji Festiwalu Filmu Niemego znajdzie się m.in. ukraiński Cwaniak z 1929 roku, czyli komediowo-dramatyczny przewodnik po ideologii radzieckiej z lat 20. ubiegłego stulecia i polsko-austriacki Kult ciała (Rapsodia miłości) z 1930 roku, stanowiący adaptację skandalizującej jak na swoje czasy powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego pt. Kult ciała. Dziennik człowieka samotnego. Na widzów 13. FFN czekać będzie również niezwykły film dokumentujący brytyjską ekspedycję na Biegun Południowy, kierowaną przez kapitana Roberta Falcona Scotta w latach 1910–1913 (The Great White Silence, reż.
Herbert Ponting, 1924 rok) oraz przegląd dzieł Władysława Starewicza, pioniera i wirtuoza poklatkowego filmu lalkowego. Swego rodzaju eksperymentem będzie wykonanie muzyki na żywo do obsypanego Oscarami filmu niemego pt. Artysta.Widzowie festiwalu zostaną również zaproszeni w dokumentalną podróż w czasie do Krakowa sprzed 100 lat. Pionierzy polskiego filmu uwiecznili na taśmie filmowej zarówno ważne wydarzenia, takie jak obchody setnej rocznicy śmierci ks. Józefa Poniatowskiego, czy procesję Bożego Ciała, jak i codzienność królewskiego miasta. Widzowie będą więc spacerować po krakowskich plantach i Lasku Wolskim z początku XX wieku. Sprawdzą, jak wówczas działała gazownia miejska, a jak Zakład Oczyszczania Miasta. Wybiorą się na przejażdżkę Krakowską Miejską Koleją Elektryczną do Ojcowa. I dadzą się ponieść magii krakowskiej księżycowej nocy.

Muzykę na żywo, towarzyszącą wszystkim festiwalowym projekcjom, wykonywać będą m.in. improwizujący polski duet SZa/Za; czeski akustyczno-elektroniczny zespół DVA; jeden z najlepszych krajowych zespołów gitarowych, Kristen; jazzujące trio Levity; twórca klimatycznych ambientowych dźwięków, Pleq; kompozytor, muzykolog i multiinstrumentalista, Marcin Pukaluk oraz przyjaciel festiwalu, kompozytor muzyki filmowej, Adrian Konarski.Pierwszy raz w historii Festiwalu Filmu Niemego w programie znajdzie się też pasmo dla dzieci. Dwudniowe Baranki w niemym kinie poświęcone będą początkom kinematografii, z którymi maluchy zapoznają się w trakcie projekcji i warsztatów. Muzykę w niemym kinie przybliży im krakowski zespół Frá leikskóla (islandzkie: od przedszkola).

Zapraszamy!