Zespół The Awarians, którego szyld pochodzi od nazwy ulubionego pubu jego członków, został założony w 2007 roku w Krakowie, przez Toma Cartera (wcześniej udzielającego się w grupie Fox Gang) oraz Christophera B. Graya (tworzącego pod pseudonimem CroDad). Pierwszy oficjalny koncert grupy miał miejsce 26 stycznia 2008 roku w berlińskim klubie Artliners, gdzie obok formacji wystąpiła Any Le Moe. Wkrótce The Awarians rozpoczęli regularne koncertowanie na krakowskich scenach, występując m.in.: w legendarnym, nieistniejącym już klubie Łubu-Dubu, w Cafe Szafe, w Kawiarni Naukowej i oczywiście w Awarii. Oryginalne i energetyczne występy, którym towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera w dość krótkim czasie stały się wizytówką grupy. Panowie uwielbiają żywego rocka, a ich muzyka to prawdziwy, zdrowo brzmiący, melodyjny łomot, będący wypadkową wielu inspiracji, czerpanych od tak różnych wykonawców, jak: Beck, The Cure, Manaam, Brygada Kryzys, Siekiera, Uncle Tupelo czy ELO. Niektórzy twierdzą, ze The Awarians brzmią jak The Pixies, Bloodhound Gang i Dead Milkmen razem wzięci. Prawdopodobnie to osobliwe porównanie bierze się stąd, że na żywo muzyka The Awarians atakuje wszystkie zmysły na raz, w wyniku czego jednym przynosi rozkosz, innym grozi utratą słuchu.
Jak mówi Christopher B. Gray, współzałożyciel i wokalista The Awarians: „Na singel wybraliśmy piosenkę Look! ze względu na pewnego cztero-letniego chłopca, któremu zaprezentowaliśmy trzy nasze utwory. Natychmiast po wybrzmieniu Look! kazał ją sobie włączyć jeszcze raz, a później kolejny.
I tak kilkukrotnie, cały czas przy niej tańcząc. Look! opowiada o serii zmian, jakie zaszły w moim życiu. W większości nieoczekiwanych zmian. O krętej ścieżce i schodach, które musiałem pokonać, by móc zacząć wszystko od początku. Utwór jest też pełen refleksji dotyczących przeszłości. Składa się z trzech odrębnych części (wprowadzenia, zwrotek oraz refrenu) tworzących całość, ale utrzymanych w różnych muzycznych stylistykach. A jak mówił jeden z moich rockowych idoli - Peter Wolf: Każda dobra historia ma początek, środek i koniec – śmieje się Chris i dodaje – Sam refren opowiada o zmaganiu się problemami dnia codziennego”.    

Klip został nakręcony na terenie Podgórza, jednej z krakowskich dzielnic, gdzie mieszka Christopher B. Gray, współzałożyciel i wokalista The Awarians. Zdjęcia były robione także na pobliskim Zabłociu. Lokalizacja została wybrana ze względu na podupadły, ale też niekomercyjny charakter obu miejsc. Wokalista The Awarians jest ścigany przez trzech osobników, których grają stali bywalcy klubu muzycznego Awaria, (od  nazwy tego lokalu pochodzi szyld zespołu). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że chcą go zaatakować, ale w rzeczywistości starają się mu pomóc. „Paul James Pearson (twórca klipu) miał dobre wyczucie historii, którą opowiada piosenka i na jej podstawie napisał autorski scenariusz, w większości bez moich ingerencji – mówi Chris – Ukazuje  różne nieporozumienia i rozczarowania, które jednak ostatecznie prowadzą do szczęśliwego zakończenia” – streszcza historię. A reżyser klipu dopowiada: „Skupiłem się na wizualnym aspekcie teledysku. Pisząc scenariusz inspirowałem się wieloma rzeczywistymi wydarzeniami z życia Chrisa. Jego wspinaczką po drzewach (przez 365 dni, codziennie, wokalista The Awarians wchodził na inne drzewo i fotografował się na nim), działaniami promującymi kulturalne ruchy oddolne (muzyk jest współautorem cyklu reportaży telewizyjnych zatytułowanych „Miasto Mądrych Ludzi”) oraz całą masą muzycznych szaleństw, które wykonuje  jako Crodad (alter ego Chrisa). Chciałem połączyć wszystkie te elementy - człowiek szalejący wśród drzew, ścigany przez gang, itp. - z odrobiną surrealizmu".

THE AWARIANS:
Christopher B. Gray - wokal
Jacek Buzdygan - gitara
Fryderyk Glazer – gitara basowa                                                                                   
Tomasz Kaczor - gitara
Krzysztof Zakrzewski - perkusja
Grażyna Kołpanowicz – wokal towarzyszący

Muzyka: The Awarians, za wyjątkiem: Slip - Social Eyes, Another Day – Prodzekt, Entangled and Arrows & Guns - Jacek Buzdygan, Mountain Man, Stupid and Shrink Rap Time Tom Carter and Christopher B. Gray, Toy - Greg Nieuswma; Technology - John Houghton & Christopher B. Gray.
Słowa: Christopher B.Gray, za wyjątkiem: Full Moon - Dawn Moshure; Toy - Greg Nieuswma; Stupid - C.B.G. & Emphasis; Mountain i Shrink Rap Time - C.B.G. & Tom Carter; dodatkowy wokal w piosence Full Moon - Rafal Małecki.

Track lista:
1) Fall Flat
2) Slip
3) Look!
4) Another Day
5) Full Moon
6) Entangled
7) Toy
8) Stupid
9) Mountain
10) Technology
11) Shrink Rap Time
12) Arrows & Guns
13) Find Your Level
Główny sponsor albumu: Klub Łubu–Dubu.

Materiał został zarejestrowany w Amadeusz Studio, Sułkowice.

Youtube: http://www.youtube.com/user/theawarianschannel
Facebook: http://www.facebook.com/theawarians
Muzzo.pl: http://theawarians.muzzo.pl/