World Press Photo to niezależna organizacja niedochodowa założona w 1955 roku w Holandii. Jej głównym celem jest promowanie i wspieranie pracy zawodowych fotografów prasowych. Poza działalnością wystawienniczą i wydawniczą, organizacja prowadzi również przedsięwzięcia edukacyjne. Dzięki nowej aplikacji odwiedzający wystawę World Press Photo 12 będą mieli dostęp do obszernych informacji na temat prezentowanych prac i ich autorów. Za pośrednictwem mediów społecznościowych użytkownicy będą mogli podzielić się ze znajomymi pracami, które najbardziej im się spodobają. Więcej szczegółów: www.worldpressphoto.org/app. Wystawa World Press Photo jest dotowana przez Holenderską Loterię Kodów Pocztowych oraz sponsorowana na całym świecie przez firmę Canon.
Samuel Aranda, Hiszpania, dla The New York Times, Fotografia Roku 2011 World Press Photo

Autorem zdjęcia, które otrzymało główną nagrodę podczas 55. edycji konkursu World Press Photo jest Samuel Aranda z Hiszpanii. Fotografia przedstawia kobietę trzymającą w ramionach zranionego syna. Scena rozgrywa się wewnątrz meczetu pełniącego funkcję szpitala polowego w czasie zamieszek w Sanaa w Jemenie, 15 października 2011 roku. Doszło wówczas do eskalacji trwających od jakiegoś czasu protestów przeciwko trwającym 33 lata rządom Prezydenta Ali Abdullaha Saleha.
Świadkowie mówili, że tego dnia ulicami miasta szły tysiące ludzi, których ostrzelano, kiedy dotarli do punktu kontrolnego sił rządowych w pobliżu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zginęło co najmniej 12 osób, a około 30 zostało rannych. Pani Qaws, matka zranionego Zayeda (18 lat), która sama była zaangażowana w ruch oporu przeciw reżimowi, znalazła syna pośród rannych w meczecie służącym jako tymczasowy szpital polowy. Przez dwa dni Zayed pozostawał w stanie śpiączki. Demonstracje trwały dalej, a Zayed został ranny jeszcze dwukrotnie. 23 listopada Prezydent Saleh odleciał do Arabii Saudyjskiej i podpisał porozumienie, na mocy którego władza przeszła w ręce jego zastępcy, Abduraba Mansura Hadiego. Rządy Saleha zakończyły się formalnie 25 lutego 2012 roku, kiedy po odbytych wyborach Hadi został zaprzysiężony na prezydenta. Samuel Aranda, autor zdjęcia pracował w Jemenie jako wysłannik „New York Times’a”. Reprezentuje go agencja Corbis Images.

Brent Stirton, RPA, Reportage by Getty Images dla magazynu National Geographic, Przyroda, I nagroda w kategorii reportażu

Rezerwat Ol Pejeta w Kenii. W ramach 24-godzinnej ochrony ekipa strażników przyrody strzeże rzadkiego okazu nosorożca białego północnego – jednego z ośmiu pozostałych przy życiu na świecie. Mimo że róg nosorożca jest na całym świecie towarem nielegalnym, popyt na niego rośnie lawinowo z uwagi na fakt, że nowe zamożne klasy średnie Azji mogą sobie na tę cenną substancję pozwolić; w przeszłości było to wyłącznie domeną bogaczy. Władze niejednokrotnie przymykają oczy na nielegalne użycie tego surowca. Zmielony róg nosorożca jest stosowany głównie jako lek przeciwgorączkowy i antytoksyczny, jako element leczenia o wielowiekowej historii. W Wietnamie, gdzie wysoki rangą minister stwierdził, że róg nosorożca uleczył go z raka, sprzedaje się go za 1 865 euro za 100 g miejscowym klientom i za ponad 6 340 euro nabywcom z zagranicy. Przy cenie przekraczającej wartość złota, zwierzęta stają się celem kłusowników. W 2011 roku w samej Republice Południowej Afryki łupem nielegalnych polowań padło 400 nosorożców. Szacuje się, że na świecie żyje obecnie 16 000 nosorożców – zwierzę to zagrożone jest wyginięciem.

Yasuyoshi Chiba, Japonia, Agence France-Presse, Ludzie w wiadomościach, I nagroda w kategorii reportażu

Chieko Matsukawa trzyma w rękach dyplom ukończenia szkoły jej córki, który wydobyła z ruin jej domu w Higashimatsushima, w prefekturze Miyagi. 11 marca trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera uderzyło w obszarze odłegłym o 70 km od wybrzeża Tohoku, w północno-wschodniej Japonii. Wstrząs wywołał tsunami, które wdarło się na ląd, zalewając około 500 kilometrów kwadratowych, niszcząc budynki, paraliżując infrastrukturę i powodując w efekcie wysiedlenie ponad 340 000 osób. To było najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek nawiedziło Japonię, i jednocześnie – najgruntowniej udokumentowane. Poważną przeszkodą w operacjach ratunkowych było zalanie i zniszczenie szlaków transportowych, elektrowni oraz innych kluczowych obiektów.

Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie
Otwarcie wystawy: 9 listopada 2012 (piątek), godz. 13
Czas trwania wystawy: 10 listopada - 7 grudnia 2012
Wystawa otwarta CODZIENNIE w godzinach od 10:00 do 20:00
Koordynatorka: Jolanta Zawiślak
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
Partner wystawy: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Patroni medialni wystawy: Dziennik Polski, Karnet, TVP Kraków, Telewizja M
Patroni medialni Galerii: CracowLife, Fragile, Krakow Post, O.pl, Poland art, Radio Kraków Współpraca: Filmotechnika