Galeria nie chce wtłaczać tych prac w ramy historii sztuki, przeciwnie, zrobi wszystko, by wydobyć je z poznawczych schematów, którymi operuje od stulecia historia sztuki Zachodu. Przed nami nowe spojrzenie. Jak poczują się obok siebie Bogini Nieodpowiedzialności i Nowoczesny Orfeusz? Co mają sobie do powiedzenia? Czym zasłużyli na takie imiona? Czemu Bogini Nieodpowiedzialności opłakiwała śmierć Nowoczesnego Orfeusza? Jak widzimy dziś ich abstrakcje?

Wystawa towarzyszy 16. Targom Książki w Krakowie, które odbędą w dniach 25 -28 października 2012. Na stoisku nr P4 będzie można nabyć wydawnictwa Galerii Zderzak. Z okazji wystawy premierę będzie miała nowa książka Jana Michalskiego "Rekolekcje z Wróblewskim. Wprowadzenie do sztuki Andrzeja Wróblewskiego".

SŁOWNICZEK POJĘĆ  NIEKONIECZNIE ZROZUMIAŁYCH

Bogini Nieodpowiedzialności - tak nazwał Jadwigę Maziarską członkinię KPP, wybitną choć nie docenioną malarkę jej młodszy kolega z II Grupy Krakowskiej, rzeźbiarz Jerzy Bereś nazwany polskim Witem Stwoszem przez Tadeusza Kantora, przyjaciela Bogini Nieodpowiedzialności
Nowoczesny Orfeusz - tak nazwał Andrzeja Wróblewskiego, kandydata na członka PZPR, klasyka powojennej sztuki światowej, Jan Michalski, badacz jego twórczości.
Wystawie towarzyszyć będzie nowa książka Jana Michalskiego pt. "Rekolekcje z Wróblewskim", która jest wprowadzeniem do twórczości Nowoczesnego Orfeusza
Olimp - góra w Helladzie, miejsce masowych wycieczek turystów przekonanych, że znajduje się tam siedziba bogów olimpijskich
geniusz - artysta wybitnie uzdolniony, niezrozumiały dla współczesnych
abstrakcja - wszyscy ją widzą ale nikt nie wie, co znaczy, poza prof. A. Markowską

Jadwiga Maziarska (1913-2003) – nestorka i klasyk polskiego modernizmu. Porzuciła prawo, by zająć się malarstwem. Od początku swej twórczości skupiona była na zgłębianiu tajników materii i struktury dzieła sztuki. Wykorzystywała różne tworzywa, m.in. farbę, karton, tkaninę, wosk. Kształciła się w Prywatnej Szkole Malarskiej Alfreda Terleckiego w Krakowie. Choć od 1957 roku związana była z Grupą Krakowską, Grupą Młodych Plastyków i Klubem Artystów, to przez cały swój twórczy okres pozostawała nieco na uboczu. Doceniono ją dopiero w 2001 roku przyznając prestiżową nagrodę im. Jana Cybisa.  

Andrzej Wróblewski (1927-1957)
– legenda polskiej sztuki, jeden z najważniejszych malarzy i teoretyków, zmarł tragicznie w wieku 29 lat podczas samotnej wyprawy w Tatry. Urodzony w Wilnie, syn profesora prawa i artystki-grafika. Studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby krakowskiej ASP oraz historię sztuki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1946 roku był ściśle związany z artystycznym środowiskiem Krakowa, tutaj wystawiał swoje prace i angażował się w działalność społeczno-polityczną, pisząc liczne recenzje i artykuły prasowe. Założyciel i główny ideolog Grupy Samokształceniowej (1948), autor programu "sztuki czytelnej, tematowej i obliczonej na szeroki zasięg społeczny". Przedwcześnie zmarły artysta pozostawił po sobie imponujący dorobek twórczy: ponad 150 prac olejnych, 1400 rysunków, akwarel, gwaszów, 84 monotypie, 65 grafik i ponad 80 opublikowanych artykułów i recenzji prasowych. Różne etapy jego twórczości zawierają zarówno kompozycje figuratywne (najbardziej znany jest cykl Rozstrzelań i Ukrzesłowienia) jak i mniej znane prace abstrakcyjne.   

BOGINI NIEODPOWIEDZIALNOŚCI
Wystawa prac abstrakcyjnych Jadwigi Maziarskiej (1913-2003) i Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957)
27 października 2012 – 15 grudnia 2012
wernisaż: 26 października, godz. 19.00
Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3, III p.
31-019 Kraków
Galeria czynna wt-sb w godz. 12.00-17.00
www.zderzak.pl