Opole Songwriters Festiwal
27 – 30 września 2012OSF  to festiwalu poświęcony nurtowi „singer/songwriters”, czyli twórcom piosenek z kraju i zagranicy. Jest to jednocześnie pierwsza tego typu impreza muzyczna w Polsce.

Opole, które przez lata zapracowało na miano „stolicy polskiej piosenki“ wydaje się być idealnym miejscem na takie wydarzenie kulturalne. W ramach festiwalu zaprezentują się artyści już docenieni, jak i najciekawsi twórcy młodego pokolenia. Przede wszystkim ci, którzy piszą piosenki i teksty, a także wykonują własne utwory, co nadaje ich twórczości wyjątkowo autorski charakter. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest portal e-splot.

Program

27.09.2012 „Jasminum”  ul. Piastowska 19a
Janek Samołyk, Phillip Bracken / start 19:00

www.herbaciarniajasminum.pl

28.09.2012 „Ostrówek”  ul. Ostrówek 1
Graftmann, Peter J. Birch  / start 19:00

www.facebook.com/Ostrowek

29.09.2012 „Kofeina 2.0”  Pl. Teatralny 12
Oh Ohio, Leman Acoustic + afterparty / start 19:00

http://kofeinaopole.blogspot.com

30.09.2012 „Strych”  Rynek 7
Jarek Shadok, Dżałówa / start 18:00

www.strych-winiarnia.pl


Artyści OSF

Dżałówa / PL

Dżałówa, a właściwie Marek Jałowiecki to założyciel legendarnej mysłowickiej grupy Generał Stilwell i jeden z najciekawszych tekściarzy w kraju. Na przełomie lat 80/90 twórczością Generała inspirowała się większość lokalnych zespołów, miedzy innymi Myslovitz. W swoim dorobku posiada nagraną z zespołem Delons płytę „Wersja z napisami” oraz długogrający album „Słowa o smaku wody” wydany pod szyldem Ladislav. Na jesień tego roku zapowiadana jest premiera „Marty w Nicei”, studyjnego wydawnictwa reaktywowanego Generała Stilwella. W Opolu, na wyjątkowym koncercie Dżałówa zaprezentuje akustyczne wersje utworów z różnego okresu swojej działalności.
www.generalstilwell.pl


Oh Ohio / PL
Oh Ohio to muzyczne przedsięwzięcie pochodzącego z Żywca gitarzysty Wojciecha Żurka i ostrzeszowskiej wokalistki Magdaleny Nowety, znanej z formacji Let The Boy Decide oraz solowego projektu Break Horses.
Stali słuchacze „Trójki” kojarzą ich doskonale, ponieważ nagrania z debiutanckiego wydawnictwa „Move So Slow” wielokrotnie gościły na falach tego radia, a utwór tytułowy znalazł się na składance „Offensywa 4”, rekomendowanej przez Piotra Stelmacha. Wyjątkowo subtelny, męsko-damski duet i jedyny kobiecy głos na pierwszej edycji OSF.
http://ohohio.bandcamp.com


Graftmann / PL
Graftmann to autorski projekt Romana Szczepanka, wokalisty i gitarzysty zespołu Miss Polski. Pierwsze piosenki napisał ponad 10 lat temu, a niewiele później zadebiutował na antenie „Trójki”. Jego pierwszy album „Graftmann” z 2006 roku, będący pół-amatorską kolekcją nagrań z wczesnego okresu działalności muzycznej przez „Przekrój” został uznany najciekawszym debiutem roku. „Machina” przyznała mu tytuł „albumu miesiąca”. W 2011 roku Graftmann wydał płytę „The Greatest Queen”, nagraną wspólnie z muzykiem Myslovitz, Przemysławem Myszorem w roli producenta. Na koncie ma ponad 80 koncertów w Polsce i zagranicą, podczas których wykonuje własne kompozycje oraz akustyczne wersje znanych, tanecznych przebojów w zaskakujących interpretacjach. Coś zarówno dla wielbicieli Pet Shop Boys, jak i Boba Dylana.
www.graftmann.pl
http://graftmann.bandcamp.com


Phillip Bracken / AUS
Phillip Bracken pochodzi z New South Wales, najstarszego i najbardziej zaludnionego stanu w Australii. W rodzinnym Sydney grywał nie tylko w barach, teatrach i salach koncertowych, ale również na ulicy. W dorobku posiada ciepło przyjęte wydawnictwo „Everything Looks Better In Candlelight”. Swoim głosem i grą na gitarze akustycznej potrafi zahipnotyzować zarówno miłośników tego typu muzyki, jak i przypadkowych przechodniów. Pozycja obowiązkowa tych, którzy w kolekcji posiadają nagrania Nicka Drake’a, Bena Harpera, czy Iron & Wine.
www.facebook.com/phillipbrackenmusic
http://soundcloud.com/phillip-bracken


Peter J. Birch / PL
Pod amerykańsko-brzmiącym pseudonimem Peter J. Birch nie przypadkiem ukrywa się zaledwie 21-letni chłopak z Wołowa na Dolnym Śląsku Piotr Jan Brzeziński, ponieważ jego twórczość zdecydowanie bliższa jest brzmieniom zza oceanu niż polskiej piosence. Do tej pory koncertował m.in. w „Trójce”, na Open’er Festivalu, a także na Litwie, Łotwie i we Włoszech. Wśród swoich ulubionych artystów wymienia Bon Ivera oraz Damiena Jurado. W kwietniu 2010 roku nakładem Locco Records/Borówka Music pojawiło się debiutanckie wydawnictwo młodego twórcy, zatytułowane „In My Island”. Kameralne koncerty Petera to przenosiny do nastrojowej krainy alternatywnego country.
www.facebook.com/peterjbirch


Jarek Shadok / PL
Jarek Shadok swoją przygodę z muzyką rozpoczynał na początku lat dziewięćdziesiątych w formacji Krshna Brothers, której był współtwórcą. Obecnie z powodzeniem kontynuuje karierę pod szyldem Shadok & Megga Yogga. "Mają świetny wokal, znakomite teksty i bardzo oryginalna muzykę” wypowiedział się o ich dokonaniach Piotr Metz z radiowej „Trójki”. Małe wydawnictwo „Shadok EP” zapowiada pełnowymiarowy album opolskiego artysty. Mimo, iż z zespołem gra mieszankę „brudnego rock’n’rolla, pustynnego bluesa, metalu szlachetnego, folku, indie i ducha niesprecyzowanego”, w ramach OSF Jarek Shadok zaprezentuje swoje piosenki w niecodziennych, akustycznych wersjach.
www.facebook.com/shadokjarek
www.shadokmusic.com


Leman Acoustic / PL
Jest laureatem konkursu OFF Generacja w Mysłowicach, dzięki któremu zagrał na OFF Festivalu. Leman Acoustic to śląski songwriter występujący na scenie z akustyczną gitarą, a od niedawna także w towarzystwie wiolonczelistki Małgorzaty Majnusz. Dzięki temu jego muzyka z pewnością przypadnie do gustu fanom akustycznych brzmień spod znaku Damiena Rice’a. Na swoim koncie Leman posiada trzy małe wydawnictwa: „Sounds of The Past”, „Whispers of Loneliness” oraz „Sophisticated Point of View”.
www.lemanacoustic.pl


Janek Samołyk / PL

Wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek Janek Samołyk śpiewa zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Jest laureatem konkursu debiutów na OFF Festivalu oraz autorem płyty "Wrocław", wydanej przez Polskie Radio. Jego muzyka to wypadkowa fascynacji brytyjskim rockiem oraz rodzimą poezją śpiewaną spod znaku Marka Grechuty. W Opolu pojawił się niedawno przy okazji koncertu poświęconemu 30-leciu Listy Przebojów Trójki, na którym wykonał wraz z zespołem „Białą Flagę” z repertuaru Republiki. Tym razem zagra własne piosenki z udziałem skrzypaczki Agnieszki Bednarz.
www.janeksamolyk.com
www.facebook.com/jsamolykOpole Songwriters Festiwal
27 – 30 września 2012


organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Opole
patroni medialni: portal „Kulturalne Opole” /www.kulturalne.opole.pl/, Gazeta Wyborcza, Radio Opole, E-Splot, Magazyn studencki FERWA, TVP Opole
Honorowy Patronat Prezydenta Opola
Więcej informacji:
www.opolesf.pl
www.facebook.com/OpoleSF
http://www.youtube.com/user/OpoleSF