Skupia się zwłaszcza na promocji młodych artystów choć prezentuje także dokonania uznanych twórców. W ciągu roku działalności Galeria Raczej zaprezentowała kilkunastu artystów polskich i zagranicznych, którzy poruszają się między innymi w obszarach sztuki żywej.


W ramach wydarzenia Lejtmotyw czyli pierwszych urodzin do działań w Galerii Raczej zaproszeni zostali artyści, którzy poprzez swoją edukację lub działalność związani są z Poznaniem. Gościem specjalnym wydarzenia będzie pochodzący z Chin Cai Qing Sonnenberg- przebywający w Galerii Raczej w ramach rezydencji artystycznej. W tygodniu poprzedzającym wydarzenie, odbędą się również prowadzone przez Cai Qinga warsztaty performance oraz wykład na temat współczesnej sztuki performance w Chinach.

Lejtmotyw. Pierwsze Urodziny Galerii Raczej

Galeria Raczej, Głogowska 53, Poznań
28 maja 2012 (poniedziałek)
godz.18.30

Performances:
Michał Bałdyga
Anita Mowczan
Grupa OKO
Sylwester Piasecki
Kamil Wnuk


Gość Specjalny: Cai Qing Sonnenberg (Chiny)

Kuratorzy: Agnieszka Szablikowska, Łukasz TrusewiczOrganizatorzy: Galeria Raczej, HAT Center
Współpraca: Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk UAM,
Partnerzy: Bachanalia Świat Win, Szkoła Języka Chińskiego Pandamo
Patroni medialni: e-czaskultury, e-splot, livinggallery, lazarz.pl, Telewizja WTK, epoznan.
pl, Radio Afera, Radio Merkury
Sponsor: ZKZL
Dofinansowano ze środków Miasta Poznania reprezentowanego przez Zarząd Komunalnych Zasobów
Lokalowych poprzez promocyjne warunki najmu lokalu.
http://galeria-raczej.blogspot.com


Artyści:

Cai Qing (Sonnenberg)
Pochodzący z Chin artysta wizualny, performer, kurator i wykładowca.
Od 1987 r. mieszkał i pracował jako artysta niezależny w Niemczech, a następnie również jako dyrektor artystyczny galerii w Nowym Jorku. Prowadził wizytujące pracownie na różnych Akademiach Sztuk Pięknych w Chinach. W 2007 roku przeniósł się do Singapuru gdzie prowadził zajęcia w NTU School of Art, Design and Media.

W swoich działaniach artysta skupia się na sytuacjach społecznych osób pochodzących z różnych środowisk, traktując performance jako narzędzie komunikacji z odbiorcą. Bardzo ważną rolę w jego działaniach odgrywa interakcja z publicznością. Artysta jest również autorem wydanej w postaci książki pracy doktorskiej na temat potencjału interakcji sztuki performance w psychoterapii. W publikacji pojawiają się wypowiedzi wielu międzynarodowych artystów między innymi Mariny Abramović, Borisa Nieslonego czy też Zygmunta Piotrowskiego. Brał udział w licznych prezentacjach i festiwalach jak m.in.: Future of Imagination 5, Documenta XII w Kassel, Open Art Festiwal w Pekinie i Szanghaju czy też Festiwalach EPAF i Performance Platform w Polsce.

W Poznaniu przebywa na gościnnej rezydencji w Galerii Raczej.


Michał Bałdyga
Ukończył PLSP w Bielsku-Białej. Studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego (filia w Cieszynie). Dyplom na kierunku Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się szeroko pojętą rzeźbą, performance'm. Ponadto uprawia malarstwo i
projektowanie graficzne.

Pierwszym etapem jego twórczości była cielesność i jej asymetria. Tworzył przy tym własny rodzaj sztuki walki, walki z prozaicznymi barierami, które życie stawia człowiekowi. Pracując ze swoją przeszłością, z pamięcią wydarzeniową, tworzył terapeutyczną przestrzeń swojego rozwoju. Pamięć jest w jego pracach nie tylko inspiracją, ale jest przede wszystkim tworzywem, jest istotną treścią. Szukał odpowiedzi na pytanie o stosunek przeszłości do przyszłości. Obecnie zainteresowania jego skupiają się na zagadnieniu, SACRUM - PROFANUM. Skupienie, na symbolach, oraz oddziaływaniu i znaczeniu kolorów i kształtów oraz uważnej obserwacji i kontemplacji zjawisk, pozwala mu na odnajdywanie, rozpoznawanie i tworzenie nowego rytuału życia. To skupienie zawiodło go również do Ikony. Brał udział w kilkudziesięciu pokazach indywidualnych i zbiorowych (m.in. Częstochowa Warszawa, Katowice, Poznań, Cieszyn, Bielsko-Biała, Lothrad, Tesin, Uppsala).

Anita Mowczan
Absolwentka Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zrealizowała dyplom w VII pracowni rzeźby u profesora J. Jagielskiego. Obecnie studiuje projektowanie graficzne na wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na UAP. Często wypowiada się w formach performatywnych wykorzystując różne środki wyrazu artystycznego ze współczesnymi mediami włącznie. Obszar działań artystki obejmuje sztukę performance, video art, działania intermedialne oraz fotografię. W swoich pracach często porusza tematykę związaną z symbolami oraz rytuałami religijnymi czerpiąc inspiracje z obrzędów liturgicznych
oraz katolickich pieśni. Do tej pory uczestniczyła w kilku festiwalach sztuki performance m.in. w V Festiwalu Performance "Koło czasu" w CSW w Toruniu czy w Pals Festival w Sztokholmie.

Grupa OKO
Grupa OKO powstała w 2010r. w pracowni Audiosfery UA Poznań. Grupa składa się z trzech osób: Aleksandra Grunholz (ur.10.02.1988r, wykształcenie: studentka Vr. UA Poznań, kierunek: projektowanie graficzne), Klaudia Jarecka (ur.23.07.1987r, wykształcenie: studentka Vr. UA Poznań, kierunek: malarstwo), Olga Ozierańska (ur.13.08.1986r. wykształcenie wyższe: dyplom UA Poznań, kierunek intermedia). Działalność w obszarze performance, audioperformance, działania dokamerowe, działania nastawione na interakcje.

Wybrane wystawy:
Punkty Widzenia, Galeria Manhattan, Łódź, 2012
Hałas Szum Cisza, klub Lamus, Gorzów Wlkp, 2012
EPAF,Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2011
Festiwal Dragon Odbity,klub 8 bitów, Poznań, 2011
VI Triennale Młodych, Orońsko, 2011
I Piotrkowskie Biennale Sztuki, Piotrków Trybunalski, 2011
Sztuka - Obiekt- Zapis, Galeria Nowa Przestrzeń, Łódź, 2011
Survival 9, Przegląd Sztuki, Wrocław, 2011
Wind In My Heart, Dust In My Head, Willa UAM, Poznań, 2011
Artenalia, Międzynarodowy Festiwal Sztuki, Poznań, 2011
O.K.O. Audioperformance, klub U Bazyla, Poznań, 2011
Tarzan, C.H. Stary Browar, Poznań 2011.
UCHO WITA, Festiwal audioperformance, Poznań, 2010

Sylwester Piasecki
Urodzony w sercu śląska, starszy od węgla, kędzierzawy Bytomianin. Realizuje dyplom magisterski z grafiki, studiuje malarstwo, znudzony systemem kształcenia przewinął się przez wszystkie wydziały UA z wyjątkiem architektury wnętrz i scenografii które nigdy go nie zajmowały. Pracuje w różnych mediach, zainteresowany ostatnio głównie performance. Dużo podróżuje i chętnie gotuje, brał udział w kilku festiwalach i wystawach, aktywny choć leniwy, z przyjemnością oddaje
się w objęcia Morfeusza.

Kamil Wnuk

Dyplom w zakresie Działań Multimedialnych na Politechnice Radomskiej uzyskał w roku 2006. W latach 2005-2010 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny); dyplom z fotografii u prof. UAP Piotra Chojnackiego oraz aneks z rzeźby i działań przestrzennych u prof. Marcina Berdyszaka i prof. Jana Berdyszaka. Był asystentem w 4. Pracowni Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego w latach 2009-2011. Obecnie jest doktorantem krakowskiej ASP w Katerze Intermediów u prof. ASP Artura Tajbera (Pracownia Sztuki Performance). Otrzymał stypendium naukowe VDA Kauno Dailės Fakultetas, Litwa w 2004 roku, a także Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2009/2010.


Polecamy!