Kraków, dżdżysta ciemność, środek nocy. Na ulicy leży mężczyzna, najprawdopodobniej potrącony przez samochód. Niebawem odnajdą go trzy przypadkowe osoby. Trzech przygodnych przechodniów, asystujących przy anonimowym umieraniu. Trzy opowieści osnute wokół milczenia. Wielka mobilizacja słów, języków, światopoglądów, ideologii.Krzysztof Uniłowski:
Bohaterowie spotykają się (w dramatycznych okolicznościach), a jednocześnie mijają ze sobą. Ich relacje z najbliższymi okazują się powierzchowne, nieautentyczne, zastępcze. Prawdziwe pragnienia pozostają ukryte, traumatyczne doświadczenia są przedmiotem autocenzury. Jedynym ratunkiem wydaje się stereotyp i banał. NN to bardzo gorzki utwór, bo pokazuje zamknięty krąg społecznych ról, z którego nie ma ucieczki.


Dziś, w czwartek, 24 maja o 19.00 Jerzy Franczak będzie czytał fragmenty NN w Lokatorze (ul. Mostowa 1 na Kazimierzu) - zapraszamy!


Kolejne spotkania z Jerzym Franczakiem:

13 czerwca, g. 18, Czuły Barbarzyńca, ul.
Powiśle 11, Kraków

Prowadzenie: Olga Szmidt (popmoderna.pl)


 14 czerwca, g. 18, Tajne Komplety (ul. Przejście Garncarskie 2), Wrocław

 Prowadzenie: Marcin Czerwiński („Rita Baum”)


Fragment książki:

Syrena karetki, gdzieś w oddali.
A Nowak pewnie już umarł. Niech mu ziemia lepką będzie.
Nie mam siły przejmować się jego losem, trudno, zapracował sobie na niego, sami decydujemy o swoim życiu. Ostatecznie ja też jestem bezdomny w tej chwili, bezdomny, ale szczęśliwy. Mam kumpli, przekimam parę nocy u Nielsa, potem przeprowadzę się do Karola, luz, nic mi nie trzeba, just leave me alone! Ułożę sobie wszystko od nowa i na pewno nie skończę jak ten menel. Czuję w sobie pozytywną energię, sportową złość, nie oddam tej partii walkowerem!
Tak, trzeba wykuwać swój los i liczyć na łut szczęścia, życie obfituje w atrakcje, bonusy, superpromocje! Trzeba być czujnym, żeby nie przegapić życiowej szansy. Jutro objazd, zrobię pięć gabinetów jak nic, sprzedam wszystko, co mam, igłotrzymacze proste i wygięte, łyżeczki zębodołowe dwustronne, perfekcyjne wykonanie, nowoczesny design, nożyczki chirurgiczne tępo-ostre, odgryzacze kostne, upychadła i zgłębniki, z hakiem w zestawie, i kątnicę turbinową high speed, łożyska ceramiczne o długiej żywotności, dwanaście miesięcy gwarancji zarówno i dla rękojeści, i wkładu! A dla pani specjalny rabat, za pani piękny uśmiech… Proszę się nie śmiać, powinna pani grać w reklamie albo nawet w filmie… Czy pani przypadkiem już kończy? Mógłbym panią podwieźć…

Jerzy Franczak, NN
Korporacja Ha!art, 2012


Jerzy Franczak (ur. w 1978 r.) opublikował kilka książek z wierszami i opowiadaniami, zbiór esejów, dwie rozprawy o nowoczesnej literaturze oraz powieści: Przymierzalnia (2008), Nieludzka komedia (2009), Da capo (2010). Naucza na polonistyce i kulturoznawstwie UJ.


Czytaj w E-SPLOCIE o Jerzym Franczaku:
recenzja Kwiatków: Franczak na wakacjach albo „teraz jesteś tatusiem”
fragment i recenzja poprzedniej powieści Franczaka - Da capo
Stoję w dwuszeregu - wywiad Olgi Szmidt z Franczakiem: część pierwsza, część druga
fragment Nieludzkiej komedii