Graffiti de Luxe
Anna Zuber
Wernisaż 18 maja (Noc Muzeów) , godz. 19.00 – 24.00
Wystawa: 18.05.2012 – 06.06.2012

Fundacja Grey House Szara Kamienica
Kraków, Rynek Główny 6


„Gdziekolwiek jestem przyglądam się murom. Czytam, analizuję, robię zdjęcia. Kradnę inicjały, daty bytności ludzi w danym miejscu, wyrazy niezadowolenia, nienawiści, czasem miłości. I nie ma szczególnej różnicy, prócz językowej - niezależnie gdzie,  czy to w Polsce, Belgii, Hiszpanii, czy poza Europą  biały mur  jest czystą kartką, którą zapełnia z czasem głos społeczeństwa.
Dla wielu jest to akt dewastacji, dla mnie źródło inspiracji. Przenoszę motywy z wielkomiejskich murów na moje płótna tworząc z nich nowe kompozycje. Podłoże obrazu pokrywam płatkami złota lub srebra kojarzącymi się nieodzownie z bogactwem. Twórczość miejska nabiera w ten sposób nowego znaczenia. Zestawienie tych dwóch motywów będących ikonami luksusu i biedy to przewrotna krytyka naszego społeczeństwa omamionego chęcią bogacenia się, społeczeństwa wpatrzonego w pieniądz jak w złotego cielca.

„Graffiti de Luxe”  to również komentarz mechanizmu rządzącego światem sztuki, gdzie uznane początkowo za bezwartościowe dzieła w ciągu ułamka sekundy mogą zostać docenione.
W ciągu ostatnich kilku lat możemy być́ świadkami tego fenomenu na przykładzie właśnie artystów graffiti, którzy obecnie przestrzeń miejską zamienili na prestiżowe galerie”.

Wystawie towarzyszyć będzie akcja w przestrzeni publicznej „Graffiti de Luxe LIVE”. 17 maja na Małym Rynku w Krakowie powstanie „mur” zbudowany z płyty OSB w całości pokrytej uprzednio płatkami szlakmetalu. Ta  nietypowa konstrukcja skłonić ma  przypadkowych przechodniów do swoistej interakcji z dziełem. Artystka ma nadzieję, że odpowiednie „instrumenty” pozwolą krakowianom na  ingerencję w fakturę takiej powierzchni i wyrażenie z pomocą dostępnych na miejscu narzędzi (markera, farby  w sprayu etc.) ekspresji  o dowolnym charakterze: społecznym, prywatnym, ideologicznym... Akcja ta winna rozszerzyć wystawę poza galeryjne mury oraz objaśnić projekt w sposób awerbalny.

Ciekawym elementem performance’u będzie obserwacja reakcji przechodniów: Czy „złoty mur” jest łatwym podłożem do ulicznej twórczości? Jakiego rodzaju ekspresje generuje? Czy będzie aktem wandalizmu zniszczenie jego „wyjątkowej” faktury? Czy obraz tworzony przez przypadkowe osoby będzie miał taką samą wartość, jak ten stworzony ręką „artysty”?
Dopełnieniem projektu będzie jego dokumentacja (zdjęcia, wypowiedzi, fragmenty „muru”), która zostanie przedstawiona w ramach planowanej wystawy

Wystawa zorganizowana została w ramach I edycji Konkursu Fundacji Grey House Szara Kamienica (2011), który miał na celu wyłonienie i promocję w środowisku artystycznym i biznesowym   najbardziej intrygującej osobowości twórczej młodej sceny artystycznej.


Anna Zuber - ur. w 1983 roku we Wrocławiu. Obecnie mieszka w Brukseli, gdzie kontynuuje pracę twórczą. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2008 roku obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza i z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego. W latach 2006-2009 studiowała w Ecole Nationale Supérieure d'Art w Bourges  (Francja) oraz w Académie Royale des Beaux Arts w Brukseli na wydziale sitodruku. Inspiruje się ekspresją miejską mieszając malarstwo z sitodrukiem oraz technikami pozłotniczymi. Jest laureatką nagrody Fundacji Szara Kamienica w Krakowie. Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i za granicą miedzy innymi :

2011 Wystawa finalistów konkursu Fundacji Szara Kamienica, Kraków, Polska
2011 Targi Sztuki AAF Bruksela, Belgia- Living with Art Gallery Nowy York
2011 Wystawa zbiorowa ARTKUNST CCM Bruksela, Belgia – Performance No(n)sens(e)
2010 Wystawa w przestrzeni miejskiej – festiwal Re-Cycle, Bruksela, Belgia
2010 Rezydencja artystyczna „72 h pour créer" Centrale 7 Nyoiseau, Francja
2009 Performance malarski , VOLXEM 121 , Bruksela, Belgia
2009 Wystawa zbiorowa GLOBAL LOCAL FESTIVAL, Bruksela, Belgia
2008 Wystawa dyplomowa BWA Awangarda, Wrocław, Polska
2008 wystawa 127m2 malarstwa ściennego Browar Mieszczański Wrocław, Polska
2008 realizacja malarstwa ściennego o powierzchni 100m2 na terenie Browaru Mieszczańskiego, Wrocław, Polska


Patronat medialny sprawujewww.zubzub.pl
http://www.szarakamienica.pl