Upadek komunizmu w Czechosłowacji. Na wolność wychodzi 23 000 więźniów objętych amnestią. W ciągu jednego roku przestępczość wzrasta o 50%. Na ulicach panuje prawdziwy terror. Policja robi interesy z mafią, biznesmeni płacą za swój majątek życiem.  

Jednym z najbardziej znanych przestępców jest Kajinek – potrafi dokonać każdej kradzieży i uciec z każdego więzienia. Jest uzbrojony i niebezpieczny. Ma jednak swoje zasady. Kiedy więc zadziera z niewłaściwą osobą, zostaje wrobiony w morderstwo i trafia do czeskiego Alcatraz. Z ofertą pomocy zgłasza się do więźnia młoda prawniczka. Kajinek jednak nie wie, że dziewczyna ma swój cel i pragnie rozwikłać zupełnie inną zagadkę. Zaczyna się prawdziwie niebezpieczna gra na śmierć i życie... W obsadzie m.in. Bogusław Linda.

Tytułowy bohater, Jiří Kajínek to postać autentyczna. Zamordował na zlecenie jednego z członków grupy przestępczej oraz jego ochroniarza. Oddał 12 strzałów do samochodu, którym jechały ofiary. Kajínek został aresztowany 8 lutego 1994 na jednej z praskich ulic, gdy pakował do bagażnika swojego mercedesa 3 karabiny, 8 pistoletów, strzelbę myśliwską i ponad 10 tys. sztuk amunicji. Kiedy 29 października 2000 roku uciekł z więzienia w Mírovie, nazywanego czeskim Alcatraz, stał się legendą. Na wolności przebywał przez 40 dni. Zatrzymano go w mieszkaniu jednego ze współwięźniów po wcześniejszej dwutygodniowej obserwacji. Zaskoczony równoczesnym wejściem policjantów przez balkon i drzwi, śpiący nago Kajínek nie zdążył użyć gotowego do strzału pistoletu i odbezpieczonego granatu.
Skuty kajdankami powiedział do policyjnej kamery: „W tym kraju nie ma szans na sprawiedliwość".

Ucieczka z więzienia rozpętała jednak medialny szum wokół procesu, którego wyrok skazywał Czecha na dożywocie. Wytykano błędy prokuratora i niestaranne prowadzenie czynności operacyjnych. Prośby o wznowienie procesu były jednak sukcesywnie odrzucane przez trzech kolejnych ministrów sprawiedliwości. Starania o ponowne zbadanie sprawy nie ustają. Czeskie społeczeństwo do dziś nie wierzy w jego winę. Na stronie, oficjalnie go wspierającej, petycję o jego uniewinnienie podpisało ponad 7 tysięcy osób.

W KINACH OD 20 KWIETNIA 2012
Prasa o filmie:

Wielbiciele thrillerów powinni zasiąść w pierwszych rzędach.
Kino.de

Prawdziwy thriller i prawdziwy film akcji.
Moviepilot.de

Do czeskich kin trafił właśnie film „Kajínek” w reżyserii Petra Jákla. Ten zrobiony w iście hollywoodzkim stylu thriller może być dla nas ciekawy przynajmniej z dwóch powodów: opowiada historię najpopularniejszego więźnia Czech, który dorobił się opinii „czeskiego Robin Hooda”, a na ekranie, w jednej z głównych ról, pojawia się Bogusław Linda.
Łukasz Grzesiczak, histmag.org  

Ponad 100 minut wysokiej jakości i niezwykle ekscytującej rozrywki. W filmie występują wspaniali aktorzy, absolutnie wiarygodnie oddający klimat zdarzeń. Tych, którzy cenią prawdziwe i świetnej jakości kino, nie trzeba do „Kajinka” przekonywać – nie przejdą obok niego obojętnie. Ten film można tylko chwalić i polecać.
Zauberspiegel.de

Kajinek (Kajínek)

Reżyseria: Petr Jákl
Scenariusz: Marek Dobes, Petr Jákl
Zdjęcia: F.A. Brabec
Montaż: Matous Outrata  
Muzka: Václav Bárta    
Kostiumy: Jaroslava Pecharova
Produkcja: Petr Jákl, Igor Konyukov
Czechy, 2010


Grają:
Konstantin Lavronenko - Jiri Kajínek
Tatiana Vilhelmová  - Pokorová
Boguslaw Linda - Dolezal
Michal Dlouhý - Lecko
Werner Daehn - Perner
Vladimír Dlouhý - Novotny

Dystrybucja:

 
Nagrody i Festiwale (m.in.)


2011 - MFF w Toronto – Oficjalna Selekcja
2011 - 67. Festiwal Filmowy w Wenecji – Venice Days
2011 - MFF w Rotterdamie - Spectrum
2011 - Czeskie Lwy – nagroda dla najlepszego aktora drugoplanowego (Vladimír Dlouhý) i nominacja dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Konstantin Lavronenko)

Obsada aktorska
Międzynarodowa obsada aktorska gwarantowała mieszankę szkół, przyzwyczajeń artystycznych, a co za tym idzie, różnorodność na ekranie. Wśród aktorów znalazł się również Bogusław Linda, tym razem odgrywający rolę mężczyzny, związanego z prawniczką, usilnie próbującą oczyścić Kajinka z zarzutów. W rolę tytułową wcielił się rosyjski aktor, Konstantin Lavronenko. W obsadzie znaleźli się również dwaj Niemcy, Werner Daehn i Ken Duken. Tatiana Vilhelmová, grająca młodą prawniczkę, próbującą dociec prawdy, jest Czeszką (znaną m.in. z filmów „Niedźwiadek”, „Dzikie pszczoły”, „Jedna ręka nie klaszcze” i „Butelki zwrotne”).    


Petr Jákl


Ma niemal 2 metry wzrostu. Przez wiele lat profesjonalnie zajmował się judo. Był dziesięciokrotnym mistrzem Czech, zajmował wysokie miejsca w mistrzostwach Europy, uniwersjadach i akademickich mistrzostwach świata. Na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney zajął 13 miejsce. Pracy nad filmem „Kajinek” poświęcił niemal 5 lat, koncentrując się przy tym nie tylko na reżyserii i scenariuszu, ale i na byciu producentem. Mimo że „Kajinek” to jego debiut reżyserski, świat filmu jest mu już dobrze znany – występował w wielu tytułach jako aktor. Ukończył szkołę aktorską w Los Angeles.


Filmografia
Jako reżyser:
2010 Kajinek

Jako aktor:
2008 Bathory
2005 Pterodaktyl
2005 Wprost do dupy
2004 Obcy kontra predator
2004 Eurotrip
2003 Krysar
2003 Men Of Action
2002 xXx
2002 Bad Company


Film medialnie wspiera: