Johann Wolfgang Goethe jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w świecie literackim. W dobie burzy i naporu był niekwestionowanym przywódcą duchowym pisarzy. To jego Cierpienia młodego Wertera spowodowały lawinę samobójstw a Faust zwiększył zainteresowanie mistycyzmem. Zanim jednak doceniono go jako pisarza, znany był bardziej jako lekkoduch i bawidamek. Z jednej strony tragiczno-romantyczny w swych dziełach, z drugiej - rozrywkowy gaduła. Goethe jakiego nikt się nie spodziewa będzie zaskakiwał w kinach od 2 marca.

Młody Goethe żyje marzeniami o byciu pisarzem. Jego ojciec pokłada w nim wielkie nadzieje, ale nie widzi go w roli literata a ... prawnika. Ułożył już dla niego plan na życie. Ma być wybitnym adwokatem. Johann pogrzebuje ojcowskie nadzieje. Kiedy nie zdaje egzaminu, musi wyjechać na prowincję, do miasteczka o nazwie Wetzlar. Ma to być mieścina na tyle mała i na tyle nudna, żeby młodemu Goethemu nic nie przeszkadzało w kształceniu się. Johann w tejże mieścinie znajduje jednak... miłość.

To dla tam poznanej Charlotty Buff pisze: I wszystko w nas było do wtóru, I każdem tchnieniem byłem Twój. Ta miłość nie jest jednak silniejsza niż konwenanse... Lotta jest przeznaczona innemu. Choć uczucie Johanna jest odwzajemnione, nie jest możliwe do spełnienia. Dla Goethego kolejnym ciosem w serce jest fakt, że Lotta stanie się niebawem żoną jego... przełożonego i przyjaciela.

Uczucie, które rozdziera Goethemu duszę, jest również natchnieniem. Załamany i świadom niemożliwej do spełnienia miłości pisze Cierpienia młodego Wertera – opowieść, która niebawem stanie się sztandarową dla romantyzmu.
Zakochany Goethe to porywający obraz miłości, sztuki i śmierci, pokazujący najważniejszą postać doby burzy i naporu w zupełnie nowym świetle.

ZAKOCHANY GOETHE W KINACH OD 2 MARCA!


PRASA O FILMIE

Nie musisz nic wiedzieć o postaci Goethego, żeby z przyjemnością obejrzeć ten film.
Michael Phillips, Chicago Tribune

Choć filmowi trudno wróżyć sukces na miarę “Zakochanego Szekspira”, to jest to wizualnie bujny i dobrze zagrany fragment biografii wielkiego niemieckiego pisarza. 
Wendy Weinstein, Film Journal International

Jak zawsze – mamy tu klasyczną sytuację romantyczną (...). I jak zawsze – postacie albo tę historię niszczą albo wzmacniają. Tu są świetne.
Mick LaSalle, San Francisco Chronicle


Zakochany Goethe (Goethe!)
reżyseria: Philipp Stölzl
scenariusz: Alexander Dydyna, Christoph Müller, Philipp Stölzl
zdjęcia: Kolja Brandt
muzyka: Ingo Frenzel
dźwięk: Jochen Hergersberg, Stefan Korte, Guido Zettier, Günther Friedhoff 
montaż: Sven Budelmann
scenografia: Udo Kramer
odsada:
Alexander Fehling: Johann Wolfgang Goethe
Miriam Stein: Charlotte Buff
Moritz Bleibtreu: Albert Kestner
Volker Bruch: Wilhelm Jerusalem
Burghart Klaußner: Pan BuffNAGRODY / FESTIWALE m.in.:
2011 German Film Awards
        Film Award in Gold – najlepsza charakteryzacja - Heike Merker i Kitty Kratschke
2011 Palm Springs International Film Festival
2011 CamerImage – sekcja Panorama

dystrybucja:

 AKTORZY


ALEXANDER FEHLING – JOHANN GOETHE


Alexander Fehling urodził się i mieszka w Berlinie. Tam studiował też aktorstwo w Hochschule für Schauspielkunst „Ernst Busch“.  Już przy pierwszych projektach był nagradzany – za „A na koniec przyszli turyści” dostał Förderpreis Deutscher Film. Międzynarodowej publiczności może być znany z roli w Bękartach wojny Quentina Tarantino.

2011 Jeśli nie my, to kto? (dystrybucja: Vivarto)
2011 Fluss war einst ein Mensch, Der
2011 Niemandsland
2010 Zakochany Goethe
2009 13 Semester
2009 Burza
2009 Bękarty wojny
2008 Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny
2007 A na koniec przyszli turyści


MIRIAM STEIN – LOTTE BUFF

Miriam Stein wychowywała się w Wiedniu. Początkowo chciała zostać tancerką, dlatego uczyła się w gimnazjum, przygotowującym do zawodu baletnicy. Kłopoty zdrowotne przeszkodziły jej jednak w realizacji marzeń. Wtedy zwróciła się w kierunku filmu. W 2001 roku została laureatką Niemieckiej Nagrody Filmowej.

2010 Zakochany Goethe
2010 180° - Wenn deine Welt plötzlich Kopf steht
2010 Neue Vahr Süd
2008 Jimmie
2001 Tod durch EntlassungMORITZ BLEIBTREU – ALBERT KESTNER


Moritz Bleibtreu urodził się w Austrii jako syn pary aktorów. Pierwszy raz jako aktor wystąpił już w wieku 6 lat. Zanim stał się rozpoznawalnym aktorem w Niemczech, podróżował ucząc się aktorstwa w Stanach i we Francji.
Po udziale w produkcjach matki, pierwszy przełom przyniósł mu tytuł „Einfach nur Liebe". Najbardziej rozpoznawalnym uczyniła go jednak rola w filmie Toma Tykwera „Biegnij Lola, biegnij”, gdzie wcielił się w rolę Manniego, chłopaka głównej postaci (Franka Potente). W 2001 roku został nagrodzony Niemieckimi Nagrodami Filmowymi za filmy „Eksperyment” i „Im Juli”. 

2012 Das Engelsgesicht
2011 Faust
2010 Zakochany Goethe
2009 Soul Kitchen
2008 Zmartwychwstanie Adama
2008 Baader-Meinhof (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej)
2008 Speed Racer
2007 Dolina
2007 Facet do towarzystwa
2007 Free Rainer (dystrybucja: Vivarto)
2006 Cząstki elementarne (za tę rolę otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia)
2006 Kamienny krąg
2005 Monachium
2004 Agnes i jego bracia
2001 Eksperyment (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej)
2000 W lipcu
2000 Fandango
1999 Księżycowy tata
1998 Biegnij Lola, biegnij
1998 Kochaj swą sąsiadkę!
1997 Pukając do nieba bram
1995 Stadtgespräch
1994 Po prostu miłośćREŻYSER – PHILIPP STÖLZL

Philipp Stölzl wkroczył na rynek reżyserski w 1997 roku, kiedy zrealizował pierwszy projekt: teledysk do piosenki „Du hast” niemieckiej grupy Rammstein. Pracował również z Madonną (American Pie) i Evanesence (Bring me to life, Going Under i Everybody's fool). Zajmował się również kręceniem reklamówek dla takich marek, jak BMW, Nokia, Rolex, Sony czy New Yorker. Zadebiutował pełnym metrażem w 2002 roku. Jego kolejny film, „Północna ściana”, został nagrodzony Niemiecką Nagrodą Filmową.

FILMOGRAFIA, jako reżyser:

2012 Expatriate, The     
2010 Zakochany Goethe     
2008 Północna ściana     
2002 Baby   
1999 Making the Video (serial)

Film medialnie wspiera: