Zapowiadany jako film drogi, komedio-dramat z Holokaustem w tle, którego bohater – Cheyenne (Sean Penn), pod wpływem impulsu – śmierci swojego ojca, wyrusza w drogę poszukując nazistowskiego zbrodniarza wojennego z Auschwitz, dawnego prześladowcy ojca. Bohater podczas swojej podróży pokonuje symboliczną drogę do domu, do swoich korzeni.

Podróż do domu jest też tematem motywu przewodniego i tytułowej piosenki nowofalowego zespołu Talking HeadsThis Must be the Place, dostępnej na ścieżce dźwiękowej w trzech wersjach – oficjalnej Davida Byrne’a (który pojawia się również w epizodzie filmowym), bardziej lirycznej – w wykonaniu Trevora Green’a oraz uwspółcześnionej – w wykonaniu Gloria.

W filmie dominuje motyw nostalgii. Nostalgiczna jest sama podróż, bo to przecież podróż w czasie do nieodwracalnie utraconego domu. Nostalgicznie potraktowana jest także sama muzyka jako temat – to muzyka, której już nie ma i której już dziś się nie gra. Przykładem takiej nostalgii może być poirytowanie ewidentnie nieradzącego sobie ze współczesnością bohatera, który dziwi się:

Why is Lady Gaga?

Innym razem tłumaczy młodzieńcowi, że This must be the place to utwór Talking Heads, a nie Arcade Fire, jak sugeruje ów młodzian.


Główny bohater, Cheyenne to mocno już podstarzała gwiazda rocka, przypominająca aparycją Roberta Smitha z The Cure. Jego sława jako muzyka minęła, a on sam od lat nie trzymał w rękach gitary. Przypadkowo rozpoznany w restauracji, na temat domniemanej współpracy z Mickiem Jaggerem odpowiada:

-  Actually Mick Jagger sung with me
- Z tego, co widziałem, jest cudowny

Ścieżka dźwiękowa to kulminacja wysiłku trzech artystów. Legendarnego Davida Byrne’a, odpowiedzialnego za powstanie grupy Talking Heads, ekscentrycznego Willa Oldhama, znanego bardziej pod swoim pseudonimem scenicznym Bonnie 'Prince' Billy oraz irlandzkiego autora tekstów Michaela Brunnocka. Na potrzebę projektu filmowego utworzyli koalicję muzyczną o wdzięcznej nazwie The Pieces of Shit. Na soundtracku znajdziemy pięć utworów tej grupy –  Lay & Love (cover Bonnie  “Prince” Billy),  Open Up ,  Eliza ,  If It Falls It Falls  oraz  The Sword Is Yours .

Ponadto na ścieżce znalazły się utwory: Jónsi & Alex –  Happiness ,  Lord I’m coming  – Gavin’a Friday’a, czy kultowy i jakże charakterystyczny dla filmów drogi -  The Passanger Iggy’ego Popa.
Wszystkie Odloty Cheyenne’a  (This Must be the Place)

Reżyseria: Paolo Sorrentino
scenariusz: Umberto Contarello, Paolo Sorrentino
zdjęcia: Luca Bigazzi
muzyka: David Byrne, Will Oldham
obsada: Sean Penn, Frances McDormand, Harry Dean Stanton, Judd Hirsch, Shea Whigham, Eve Hewson
produkcja: Francja, Irlandia, Włochy
rok: 2011
czas trwania: 118 min
premiera: 16 marca 2012
ITI Cinema


Tracklista:

1. Lord I’m Coming  - Gavin Friday
2. Lay & Love  - The Pieces Of Shit
3. Open Up  - The Pieces Of Shit
4. Chairmaine  - Mantovani & His Orchestra
5. Spiegel Im Spiegel  - Daniel Hope & Simon Mulligan
6. This Must Be the Place (Naïve Melody)  [Edit] - Trevor Green
7. This Must Be the Place (Naïve Melody)  [Live] - David Byrne
8. Gardermoen  - Julia Kent
9. Happiness  - Jonsi & Alex
10. Eliza  - The Pieces Of Shit
11. The Passenger  - Iggy Pop
12. You Can Like It  - The Pieces Of Shit
13. Achille’s Heel: II. Second Bounce  - Brooklyn Rider
14. If It Falls It Falls  - The Pieces Of Shit
15. This Must Be the Place (Naïve Melody)  - Gloria
16. Every Single Moment In My Life Is a Weary Wait  - Nino Bruno E Le 8 Tracce
17. The Sword Is Yours  - The Pieces Of Shit