O FILMIE

Lily jest ekscentrykiem. Żyje wg swojego własnego kaprysu ale w harmonii z naturą w domu swojej matki na wsi. Jej starsza siostra Clara mieszka w Paryżu razem z mężem, początkującym prawnikiem. Kiedy matka umiera, Lily nie może być zostawiona sama sobie, co udowadniają efekty krótkiego „okresu próbnej samodzielności”. Clara postanawia wprowadzić się do domu na wsi. Opieka nad Lily wywraca jej życie prywatne i zawodowe do góry nogami. Pod wpływem młodszej siostry re-definiuje swoje życie i zażywa pewnej wolności.

LILY W KINACH OD 24 LUTEGO 2012PRASA O FILMIELudivine pozostawia wrażenie szczerej dziewczyny, która maszeruje swoim krokiem do innej muzyki, a Kruger jest zwyczajnie urocza, a jej stonowane podejście do Clary kończy film, pozostawiając widza w nietypowo optymistycznym nastroju.

Hollywood Reporter

Robienie filmów przez Fabienne Berthaud przypomina sposób prowadzenia fabuły przez Sofię Coppolę. W filmie nie dzieje się wiele. Bardziej chodzi o emocje, skupione wokół pewnego kluczowego punktu.

veryaware.com

Irytująca w swoim zachowaniu, z pozoru głupiutka, choć tak naprawdę niezwykle sprytna Lily umiejętnie wykorzystuje to, że niejako wolno jej więcej niż innym.
Wciąż przekracza kolejne granice. Najbliżsi i tak są dla niej bardzo serdeczni, wybaczają kolejne głupstwa, przyjmują rzucane z premedytacją oskarżenia, starają się nie zwracać uwagi na uszczypliwości. Na pozostałych ludzi Lily w ogóle nie zwraca uwagi – chroni ją przecież zarówno stygmatyzująca, ale w tym wypadku jakże wygodna etykieta „wariatki
"
Piotr Guszkowski, Onet.pl

Dramat „Lily” z Ludivine Sagnier w roli tytułowej i Diane Kruger jako starszej siostry Lily w reżyserii Fabienne Berthaud to słodko-gorzka opowieść o zwyczajnym życiu i poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Jest tu i pieprz, i wanilia, i wzruszenie, i śmiech. Całość okraszona urokiem francuskiej prowincji. Ta z pozoru niewinna historia o nieprzystosowanej do życia kobiecie-dziecku (Lily), którą z powodu nagłej śmierci matki zmuszona jest zaopiekować się starsza siostra (której poukładane prawnicze życie wywraca się przy okazji o 180 stopni), to w gruncie rzeczy pytanie o granicę pomiędzy normalnością a innością. To pytanie, czy szalonym jest to, co rzeczywiście jest szalone czy też to, co takim czynią i uznają inni. To wreszcie historia pięknej, unikatowej, niesamowicie silnej siostrzanej miłości, która niszczy i wyzwala jednocześnie. Dodatkowo, w tle zamrażalnik kuchennej lodówki pełen domowych konfitur i sterylnie zapakowanych w tzw. strunówki gryzoni. Obowiązkowe kino dla każdego.
Magda Olszewska, Izabela Smolińska, Ksiazeizebrak.pl


Lily (Pieds nus sur les limaces)

reżyseria:  Fabienne Berthaud
scenariusz: Fabienne Berthaud, Pascal Arnold
scenariusz na podstawie opowiadania Fabienne Berthaud
zdjęcia: Nathalie Durand, Fabienne Berthaud
muzyka: Michael Stevens
dźwięk: Frédéric de Ravignan
montaż: Pierre Haberer
scenografia: Emmanuel Delis
kostiumy: Jasna Hadzimehmedovic-Bekric    
producent: Bertrand Faivre

obsada: Diane Kruger, Ludivine Sagnier, Denis Menochet, Brigitte Catillon, Jacques Spiesser, Anne Benoit, Jean-Pierre Martins, Gaetan Gallier, Reda Kateb, Come Levin, Arthur Orcier, Mathias Melloul, Anny Romand, Grigori Manoukov, Arnaud Dulery

  

NAGRODY/FESTIWALE:

2010 Cannes Directors' Fortnight - ART CINEMA AWARD dla Fabienne Berthaud
2010 MFF w Zurychu
2010 MFF Kiev Molodist
2011 City of Lights, Los Angeles - nagroda publiczności
2011 MFF w Göteborgu
2011 Lumiere Awards dla Ludivine Sagnier
2011 Festiwal Kina Francuskiego w Richmond  
2011 Festiwal Kina Francuskiego w Tel Avivie


Fabienne Berthaud
to francuska scenarzystka, producentka, pisarka, reżyserka i aktorka. Ma na swoim koncie oprócz pełnych metraży również produkcje dla telewizji, m.in. serial „Chair en vie”. Za swój ostatni film „Lily sometimes” dostała w Cannes nagrodę C.I.C.A.E.


FILMOGRAFIA:


2010     Pieds nus sur les limaces
2005     Frankie
1998     Noël en famille   Dystrybucja: Vivarto

Film medialnie wspiera: