Tomasz Prymon, Wewnątrz świateł i cieni
wernisaż: 13. stycznia (piątek) 2012 r., godz. 18:00
wystawa potrwa do 3. lutego 2012 r.
Art Agenda Nova
ul. Batorego 2 (II piętro)

kuratorka: Marta Kudelska


Fragment jest ciekawszym problemem, gdyż narzuca nam, że istnieje potencjalna całość- mówi Tomek Prymon. Obcując z jego pracami, wyczuwa się pewną szczelinę, brak domknięcia przygniatającymi ramami. Niczego nie jesteśmy pewni. Czy oglądany fragment jest początkiem czy końcem, przebłyskiem czy znikającym za horyzontem punktem światła? To, co widzimy, wydaje się rozpływać i zamazywać w momencie próby metodologicznego wniknięcia. Ledwo widoczne linie, przenikające się kolory, tworzą atmosferę spokoju, swoistego chill-out roomu, niż konwulsyjnego drgania współczesności.

Prace prezentowane na wystawie Wewnątrz świateł i cieni balansują pomiędzy granicą widzialności a tytułowego cienia.
Zależnie od kąta patrzenia, iskrzą się, migocą, by wraz ze zmianą rozpłynąć się w ciemności. Ich ulotność, subtelna gra z otaczającą przestrzenią, pozwala na opuszczenie bezpiecznego kokonu obserwacji, pozostawiając za sobą tym samym ciszę i ciemność, gotową na wypełnienie indywidualnymi doświadczeniami.

Fragmenty pustki wewnątrz świateł i cieni, pozornie wymagają wizualnej czułości w patrzeniu, smakowania ułamkowości. Tymczasem fragmenty wabią, mamią i wciągają w pajęczą siatkę, oplatając się szczelnie wokół patrzącego. Patrząc na to, co intryguje, jest dziwnie bliskie, można wkroczyć w część nieskończonych obrazów.

Marta KudelskaTomasz Prymon

Urodzony w 1986 roku w Jarosławiu. Mieszka i pracuje w Krakowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 2011 roku, na Wydziale Malarstwa w I Pracowni Interdyscyplonarnej prof. Zbigniewa Bajka oraz aneks dyplomowy z rysunku w pracowni prof. ASP Marka Szymańskiego.

Wystawy indywidualne:
Wystawa malarstwa "Bezkres", CSW Solvay, Kraków 2011
Wystawa malarstwa i rysunku „Cisza”, „Galeria ASP w PWST”, Kraków 2011

Wystawy zbiorowe:
Wystawa w ramach festiwalu sztuk „Miasto Gwiazd”, Żyrardów 2011
Wystawa zorganizowana przez panią Bożenę Kowalską w ramach pleneru „ Artyści posługujący się językiem geometrii”, „Galeria XX1”, Warszawa 2011
Wystawa V Międzynarodowego Biennale Pasteli, Nowy Sącz 2010, oraz wystawy pokonkursowe w Polsce i za granicą (min. Pałac Sztuki w Krakowie, Warszawa, Poznań, Rzeszów…)
Polska”- I Pracownia Interdyscyplinarna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Kraków 2010
Projekt „Wymiary Wolności”- więzienie w Łęczycy, 2009
Wystawy projektu „Wymiary Wolności”:
Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego, Ostrawa 2010
CSW „Elektrownia”, Radom 2010
Galeria Malarstwa ASP, Kraków, 2009 zamek w Łęczycy 2009
Międzynarodowa wystawa poplenerowa „Wolność – upadek komunizmu”, Włochy 2009
„Bezdomność”- I Pracownia Interdyscyplinarna, krużganki klasztoru oo. Dominikanów, Kraków 2009
Wystawa I Pracowni Interdyscyplinarnej, Hotel Hyrny, Zakopane 2009
Wystawa IV Międzynarodowego Biennale Pasteli, Nowy Sącz 2008, oraz wystawy pokonkursowe w Polsce i za granicą (min. Pałac Sztuki w Krakowie, Rotterdam, Warszawa, Lwów, Poznań)
„Mistrz i uczniowie”, Wystawa Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Rodzińskiego, Tarnogórskie Centrum Kultury, Tarnowskie Góry 2008
Wystawa Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Rodzińskiego, Konsulat niemiecki, Kraków 2007
Wystawa III Międzynarodowego Biennale Pasteli, Nowy Sącz 2006, oraz wystawy pokonkursowe w Polsce i za granicą (min. Pałac Sztuki w Krakowie, Rotterdam, Warszawa, Poznań)

Zapraszamy!