Robert Maciejuk – Wazony


Robert Maciejuk jest malarzem. Malarzem wrażliwym na kolor i na fakturę farby. Malarzem, co rzadkie, świadomym swoich umiejętności i, co jeszcze rzedsze, mającym poczucie humoru.

Robert Maciejuk wie jak malować, a intuicja często podpowiada mu co malować. Robert Maciejuk nie jest natomiast garncarzem, a w świecie ceramiki porusza się po omacku, popełniając błędy początkujących amatorów. Jednak to ceramika i wazony wydają się być bohaterami precyzyjnie zaprojektowanego portfolio z reprodukcjami. Dlaczego więc ceramika i czy rzeczywiście chodzi o ceramikę?

Precyzyjne kompozycje grup wazonów przywodzą przecież na myśl dorobek niderlandzkich i hiszpańskich mistrzów martwych natur. Kolory przedmiotów: jaskrawożołte tło ściany, zimne kafle i ziemiste wazony mogłyby być motywem dla któregokolwiek z kolorystów lub kapistów.


Forma publikacji staje się natomiast idealną ramą dla serii fotografii wazonów, bo przecież chodzi o obrazy, które zapadają w pamięć i których reprodukcje są przechowywane na papierze. Bo Robert Maciejuk jest tylko i aż malarzem.

Edycja: Marika Zamojska, Robert Maciejuk, Honza Zamojski
fotografie: Michał Grochowiak
projekt i skład: Honza Zamojski
ISBN: 978-83-933762-0-9

format: 240 x 315 mm, 8 str. + 10 kart z reprodukcjami
druk offsetowy, teczka
kolor: 1+1 (Pantone 5815), 4+4, 1+1 (Pantone 655)
papier: Arctic Volume Ivory 130g, Olin Regular Natural White 250 g, Papyrus Pergamo Biały 240g
nakład: 200
język: polski, włoski, angielski, rosyjski, niemiecki
cena: 40 + koszty wysyłki / 12 euro (5,-)

© 2011 MORAVA & Robert Maciejuk
Współpraca: www.piktogram.org
Agnieszka Grodzińska – Echo Park


Najnowsza książka Agnieszki Grodzińskiej to subiektywny research-book, zawierającym materiały wizualne odnoszące się mniej lub bardziej do szeroko pojętego malarstwa abstrakcyjnego (z naciskiem na amerykański fenomen AbEx – Abstract Expressionism).

Na kartach pięciu wyróżnionych kolorami rozdziałów, autorka porządkuje zebrane materiały, dostrzegając w zestawianych zdjęciach i reprodukcjach schematy i powtarzające się motywy; demaskuje zapożyczenia sama posługując się „cudzym”. Czytelnik natomiast przechadza się po tytułowym „Echo Parku” niczym po muzeum, w którym usunięto wszystkie informacje, pozostawiając jedynie obrazy.

Jego konsternację potęguje odbijające się echem w podświadomości pytanie: czy TE obrazy to kopie czy oryginały? Integralną częścią książki są trzy krótkie opowiadania autorstwa Anny Miczko, których bohaterem jest namalowany obraz / kopia obrazu / wyobrażenie o obrazie.

Edycja: Agnieszka Grodzińska, Honza Zamojski
Tekst: Anna Miczko
Tłumaczenie: Marcin Turski, Agnieszka Le Nart
Projekt i skład: Honza Zamojski
ISBN: 978-83-933762-1-6

format: 165 x 214 mm, 80 str.
druk offsetowy, oprawa miękka, PUR
kolor: 2+2 (Black + Pantone Yellow, Pantone 178, Pantone 284, Pantone 381, Pantone 7408)
papier: Arctic Amber 130 g
nakład: 200
język: angielski
cena: 35 + koszty wysyłki (5,-)

Zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
© 2011 MORAVA & Agnieszka Grodzińska
Współpraca: www.piktogram.org