"Rock noir" lub "folk-noir" - tak w amerykańskich recenzjach określana jest często muzyka pani Parasol. Porównania do PJ Harvey, Nicka Cave'a, Toma Waitsa, Johnny Casha (!) czy Black Heart Procession są uzasadnione jako naszkicowane strzałki, ale na drugim swoim albumie Rykarda pokazuje, że wypracowała swoje własne, rozpoznawalne brzmienie nie tylko dzięki charakterystycznemu, wspaniałemu, czasem zmysłowemu a czasem przyprawiającemu o dreszcze głosowi.

Pozytywny odbiór mojej muzyki przez polską publiczność szczerze mnie zaskoczył i nadał sens mojej dalszej pracy twórczej. Umieszczając podziękowanie na okładce mojej płyty, chciałam podkreślić, jakie to miało dla mnie znaczenie. Wcześniej to nie był dla mnie dobry czas. Krokiem naprzód było zapoczątkowanie współpracy z Gustaff Records, dzięki czemu powróciła moja wiara w to, co robię. Polska ma dla mnie szczególne znaczenie. To kraj historycznie doświadczony, który, mimo wszystko, rozwija się, nie zapominając przy tym o swojej przeszłości. To czyni ten kraj wyjątkowym. Doceniam to.

Rykarda Parasol w rozmowie z Wojciechem ŻurkiemRykarda Parasol to amerykańska wokalistka i gitarzystka, córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu (jej imię pochodzi od imienia jej ojca - Ryszarda).

Rykarda pochodzi z San Francisco, studiowała śpiew operowy, jednak w 2003 roku założyła własny zespół, z którym nagrała pierwszą EPkę Here She Comes. Our Hearts First Meet był pierwszym pełnowymiarowym albumem, wydanym w Europie w 2008 roku przez specjalizujący się w takich brzmieniach niemiecki label Glitterhouse.

Plakat autorstwa Rykardy Parasol

Płyta For Blood And Wine ukazała się niemal rok wcześniej w USA, teraz dostępna jest także w Polsce. Zresztą w obu wersjach okładki (polskiej i amerykańskiej) jest dedykacja dla polskich fanów Rykardy, która była zauroczona wspaniałym przyjęciem, jakie zgotowała jej nasza publiczność na trasie koncertowej w 2008 roku. W 2011 też będzie się działo …

Koncert Rykardy Parasol:

18.11.2011 r. - KRAKÓW, Festiwal Kobieca TranssMisja, Klub Rozrywki 3
20.11.2011 r. – SZCZECIN, Free Blues Club
21.11.2011 r. - ZIELONA GÓRA, Zielona Jadłodajnia
22.11.2011 r. – POZNAŃ, Fabrika
23.11.2011 r. – WARSZAWA, CDQ
24.11.2011 r. – WROCŁAW, Firlej
25.11.2011 r. - WIEDEN (Austria), Blue Bird Festival


Patronat medialny nad listopadową trasą Rykardy Parasol sprawujeSama Rykarda tak mówi o swym nowym albumie:
It’s witty, darkly romantic, edgy and elegant… It’s tales of infidelity, addiction, and death. Mostly sad, but some real moments of joy and hope.
Rykarda Parasol
For Blood And Wine
                    
Gusstaff Records
premiera: 2.11.2010
dystrybucja PL: Sonic RecordsTracklista:
1. The Road Is Long
2. Drinking Song
3. Widow in White
4. Maggie
5. One for Joy!
6. Hold Back the Night
7. For All Men Kill...
8. Covenant
9. My Blood
10. My Spirit Lives in Shadows
11. Je Suis Une Fleur
12. You Cast A Spell On Me
13. No Sir! (Ain't no man gonna)
14. ...The Thing They Love
15. Kindness, You're Killing Me

RYKARDA W RE

ROZMOWA Z RYKARDĄ PARASOL