Już następuje ewolucja – gazety kopiują tygodniki, tygodniki chcą wyglądać jak miesięczniki, miesięczniki jak fotoalbumy. Media papierowe staną się medium luksusowym, specjalistycznym i na pewno nie codziennym
  (Jacek Utko)


Czy grafika prasowa jest sztuką?
Spotkanie z Jackiem Utko

2 czerwca 2011 (czwartek), godz. 18:30
Instytut Teatralny vis-a-vis CSW (Zamek Ujazdowski)


Wstęp wolny (rezerwacja miejsc
Rozmowę z Jackiem Utko poprowadzi Elżbieta Dzikowska

Patronat medialny - E-SPLOTJacek Utko ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej.
Pracował jako architekt wnętrz, scenograf, a w końcu jako grafik. W 1996 r. został dyrektorem artystycznym Pulsu Biznesu, a po kilku latach dyrektorem kreatywnym całej grupy wydawnictw Bonniera w Europie Środkowej, Skandynawii i Rosji. Autor ponad 30 projektów prasowych i internetowych w wielu krajach. Laureat prawie 50 nagród w międzynarodowych konkursach graficznych.

Był pierwszym polskim speakerem na sławnych wykładach TED w Los Angeles z prezentacją Can Good Design Save Newspapers? Jak twierdzi: - Samo piękno, takie przypadkowe ładne strony, bez treści, nie są w mediach potrzebne. Potrzebna jest inżynieria, tak samo jak w przypadku samochodu, który ma być nie tylko ładny, ale musi jeździć, zużywać mało paliwa, być bezpieczny. To wszystko razem jest sztuką designu.

Jego okładki dla Pulsu Biznesu były wybierane okładkami roku trzy razy z rzędu w ogólnopolskim konkursie prasowym Grand Front. Jacek Utko przyznaje: - Typografia pozostanie największym wyzwaniem grafika. Jest trudna i tajemnicza, niełatwo się jej nauczyć, zajęło mi to dziesięć lat.


GAZETA - DO NISZY?  - FRAGMENT ROZMOWY Z JACKIEM UTKO“W służbie kreatywności” to cykl wykładów organizowany przez fundację Creative Hub Akademia oraz Instytut Teatralny. Podczas spotkań, wybitni twórcy oraz przedstawiciele branż kreatywnych dzielą się swoimi doświadczeniami. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Wykłady obejmować będą szeroki zakres tematyczny: reklama, architektura, sztuka, rzemiosło artystyczne, rękodzieło, design (projektowanie / wzornictwo), moda, film, video & fotografia, media elektroniczne, muzyka, teatr, taniec (sztuki performatywne), wydawnictwo, telewizja, radio.