Każdy, kto chce wziąć udział w uroczystej premierze nowego filmu Adama Uryniaka, może przesłać na adres: redakcja@e-splot.pl zdanie:

Chcę zobaczyć ZNIKNIĘCIE!

Do powyższych słów prosimy także dołączyć imię i nazwisko. Wybrane osoby o otrzymaniu pojedynczego zaproszenia zostaną poinformowane e-mailem oraz wynotowane na łamach.

Zaproszenia trafiły do Pań: Jalnty Jadach i Barbary Balmas. Dziękujemy i gratulujemy!

OPIS FILMU:

Podczas wakacji żona i syn głównego bohatera – Michała Kunickiego – gubią się na niewielkiej wyspie. Poszukiwania trwają kilkadziesiąt godzin. Kunicki nie wierzy w relację żony i próbuje dociec, co naprawdę się stało na wyspie. Próby znalezienia odpowiedzi na to pytanie zmieniają jego dotychczasowe życie w śledztwo. Mężczyzna obsesyjnie doszukuje się w zachowaniu żony ukrytych znaczeń. Z codzienności wydobywa coraz więcej poszlak, śladów. Proste gesty i zwykłe przedmioty nabierają wagi dowodów. Bohater podąża za kolejnymi, urywającymi się tropami. Świat, na który patrzymy oczami Kunickiego, staje się podejrzany.


Film Adama Uryniaka to intelektualna zagadka. Misterna narracja nadaje Zniknięciu przykuwający uwagę rytm, podkreślający dyskretnie sposób, w jaki główny bohater postrzega rzeczywistość. Nastrój skupienia i gra detalem, niewątpliwe walory plastyczne obrazu wraz z tajemnicą tytułowego zniknięcia przywołują echa Przygody Antonioniego. Powściągliwa kreacja Michała Chołki czyni postać Kunickiego nieoczywistą i intrygującą. Katarzyna Zawiślak-Dolny w roli żony Kunickiego umiejętnie dobiera tony dla oddania prób odnalezienia przez bohaterkę porozumienia z mężem. Ich wzajemne relacje kształtowane są przez skażone niemożnością nawiązania kontaktu gesty. Wspólne życie w chłodnym cieniu niewytłumaczalnego staje się nietrwałe jak domek z kart.

Zniknięcie to znakomicie zrealizowana adaptacja opowiadań Olgi Tokarczuk Kunicki. Woda oraz Kunicki. Ziemia z uhonorowanego Nagrodą NIKE tomu Bieguni.  Film pozostawiający niebanalną przestrzeń nie-dopowiedzenia.  Inteligentne, szanujące widza kino w dobrym stylu.


PREMIERA FILMU: 18 kwietnia (poniedziałek), godz. 19.00
Krakowskie Centrum Kinowe ARS,
ul. św. Jana 6, sala Sztuka,


ROZMOWA Z ADAMEM URYNIAKIEM


TEASER FILMU
Patronem medialnym filmu jest
PIERWOWZÓR LITERACKI:

Bieguni
to książka odważna, w której Olga Tokarczuk opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata. Rzadko zdarza się obcować z dziełem tej miary, tak złożonym i przejmującym.

Książka wyróżniona Literacką Nagrodą Nike w  2008 roku.

Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym.
Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne 
Olga Tokarczuk

Bagatela pięćset stron. Przeczytałem gdzieś, że pisarka pracowała nad tą książką trzy lata. Tymczasem można odnieść wrażenie, że Tokarczuk pisała "Biegunów" od czasu studiów, kiedy to po raz pierwszy wyruszyła w świat. Książka ta w pewnym sensie jest nie do zniesienia, jest książką totalną. Cóż, "Biegunów" nie napisał byle kto. Chapeau bas! – Dariusz Nowacki

Bardzo mądre dzieło dojrzałej pisarki
- Jerzy Jarzębski


TWÓRCY:


Adam Uryniak

Reżyser kina niezależnego związany z wytwórnią filmową Butcher's Films. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Jest autorem kilkunastu filmów krótkometrażowych, za które otrzymał wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Jego dwa ostatnie filmy: Marta (2008) i Podglądacz (2009) były prezentowane kolejno na 33. i 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.Olga Tokarczuk

Wybitna prozaiczka i eseistka, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny literackiej. Ceniona zarówno – co zdarza się niezwykle rzadko – przez krytykę literacką, jak i szeroką publiczność.  

Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Fundacji Kościelskich (1997), Paszportem "Polityki" (1997), Nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Literacką Nike w 2008 roku za powieść Bieguni (wcześniej trzykrotnie zdobyła Nagrodę Nike Czytelników). Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC.

Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, węgierski, litewski, czeski, duński, estoński, serbski, szwedzki, włoski. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne, a niektóre z nich doczekały się także ekranizacji (Żurek  w reżyserii R. Brylskiego czy  Znikniecie Adama Uryniaka).Paweł Labe
operator obrazu
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii. Współpracował między innymi z Silesia Film, Film Polska, Fikfilm, Teatrem KTO.

Autor zdjęć do  Sztuki ekranowanej, nagrodzonej Srebrnym Medalem na 52. Międzynarodowym Festiwalu Programów Telewizyjnych i Radiowych w Nowym Jorku. Wyróżniony w konkursie fotograficznym Pilsner Urquell Photography w 2008 roku. Autor zdjęć do filmów Nędza (reż. Filip Rudnicki, 2010), Złodzieje roweru (reż. Mateusz Głowacki, 2009), Elsynor (reż. Julia Popkiewicz, 2009), Niebieskie chachary (reż. Cezary Grzesiuk, 2011), Tancerz (2011, we własnej reżyserii) oraz fotosów do Deklaracji nieśmiertelności (reż. Marcin Koszałka, 2010).

Olga Bielańska – współautorka scenariusza
Absolwentka wydziału scenopisarstwa Warszawskiej Szkoły Filmowej i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka scenariusza do filmu Adama Uryniaka Marta (2008). Obecnie przebywa w Mariborze, gdzie organizuje Festiwal Animacji Stop Motion Stoptrik International Film Festival.


OBSADA:

Michał Chołka 
Michał Kunicki
Aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Absolwent PWST w Krakowie i Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Spektakl Próby (reż. Paweł Miśkiewicz) w którym grał jedną z głównych rólotrzymał w 2010 roku nagrodę zespołową dla aktorów na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Do tej pory zagrał w filmach: Dla Ciebie i Ognia (2008, reż. Mateusz Jemioł i Tomasz Zasada) oraz Podglądacz (reż. Adam Uryniak, 2009) oraz w fabularyzowanym dokumencie Żołnierze wyklęci (TVN Historia, 2008).

Katarzyna Zawiślak-Dolny
– Jagoda Kunicka
Aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Absolwentka PWST w Krakowie. Aktualnie wraz z Michałem Chołką znajduje się w obsadzie przedstawień: Sonata B. (reż. Andrzej Dziuk) oraz Próby (reż. Paweł Miśkiewicz). Za rolę Kalerii w tym spektaklu oraz Hildy Fajtcacy w Sonacie b otrzymała nagrodę aktorską Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poza aktorstwem zajmuje się również śpiewaniem, odnosząc sukcesy także na tym polu: m.in. zajęła II miejsce na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Krakowie w 2009 roku.
Jerzy Trela
– właściciel księgarni
Tego aktora nie trzeba nikomu przedstawiać. Absolwent Krakowskiej PWST, w latach 1984-90 rektor tej uczelni. Pojawił się w obsadzie kilkudziesięciu polskich filmów, wymieńmy kilka Spokój (reż. Krzysztof Kieślowski, 1976), Na srebrnym globie (reż. Andrzej Żuławski, 1987), Historie miłosne (reż. Jerzy Stuhr, 1997),  Pan Tadeusz (reż. Andrzej Wajda, 1999), Quo Vadis (reż. Jerzy Kawalerowicz, 2001). Jerzy Trela często występuje również w spektaklach Teatru Telewizji.


Przemysław Chojęta – Marek
Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Zagrał m.in. w: Dziadach wg Adama Mickiewicza (reż. Gabriel Gietzky), Niskich Łąkach Piotra Siemiona (reż. Waldemar Krzystek), Domu pod Kocim Pazurem Krystyny Jakóbczyk (w reż. autorki). Od 2008 roku jest aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie zagrał w spektaklach: Całe życie głupi Macieja Wojtyszki (w reż. autora), Dracula Brama Stokera (reż. Artur Tyszkiewicz), Frank V. Komedia bankierska Friedricha Dürrenmatta (reż. Krzysztof Babicki) i Malavita. Ballada o mafii wg scenariusza Anny Burzyńskiej (reż. Paweł Szumiec). Wystąpił też w filmie Pas de deux (reż. Kinga Lewińska, 2001), a także w serialach: Ale się kręci!, Plebania, Barwy szczęścia, Doręczyciel.Bogdan Smagacki
– bileter na promie
Aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Pracuje również jako pedagog, prowadząc z młodzieżą zajęcia aktorskie. Wystąpił w ponad 40 przedstawieniach teatralnych i kilku filmach m.in. Rubinowe gody (reż. Andrzej Mańkowski), Miasto z morza (reż. Andrzej Kotkowski), Wszystko co kocham (reż. Jacek Borcuch, 2009).

Krzysztof Kluzik
– Darek, właściciel kempingu
Aktor Nowego Teatru w Słupsku. Ukończył PWST w Krakowie. Występował w Grupie Tanecznej "Wir", Teatrze Rondo w Słupsku i Państwowym Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wystąpił w filmie Nie ma takiego numeru Bartosza Brzeskota w 2006 roku.
Kornelia Trawkowska
– Anita, koleżanka Jagody
Aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 2008 roku wystąpiła w polsko-niemieckim filmie Valkaama w reżyserii Tima Baumana.Barbara Szałapak
– psycholog
Aktorka Teatru Ludowego w Krakowie. Wystąpiła w takich filmach jak Podwójne życie Weroniki (1991) Krzysztofa Kieślowskiego, 8% z niczego (2009) Przemysława Filipowicza i Mistyfikacja (2010) Jacka Koprowicza

Zniknięcie
Reżyseria: Adam Uryniak
Scenariusz: Olga Bielańska, Adam Uryniak (na podstawie opowiadań: Kunicki. Woda, Kunicki. Woda II i Kunicki. Ziemia z tomu Bieguni Olgi Tokarczuk)
Zdjęcia: Paweł Labe
Kierownictwo produkcji: Natalia Bolek
Muzyka: Piotr Skorupski
Montaż: Adam Uryniak
Scenografia: Aleksandra Żurawska
Dźwięk: Krzysztof Nowak
II reżyser: Przemek Filipowicz
Kierownik planu (Sarbinowo, Koszalin): Paulina Fiejdasz
Kierownik planu (Kraków): Aleksander Mazur
Mistrz oświetlenia: Bartek Gburek
Kostiumy: Aleksandra Żurawska
Charakteryzacja: Karolina Płoszczyca
Script: Kamila Sosnowska
Grip: Jan Szetela, Artur Michalik

Obsada:
Michał Chołka - Michał Kunicki
Katarzyna Zawiślak-Dolny – Jagoda Kunicka
Jerzy Trela - właściciel księgarni
Kornelia Trawkowska - Anita
Przemysław Chojęta - Marek
Krzysztof Kluzik - Darek
Bogdan Smagacki - właściciel promu
Barbara Szałapak - psycholog
Adrian Pietrowski - Oskar Kunicki, syn Michała i Jagody
(jako Oskar pojawiają się też Jerzy Kuźba i Witold Kuźba)

czas trwania: 71 min
Butcher's Films, Multimedia Polska, Studio Filmowe Adam Uryniak

ZNIKNIĘCIE NA FACEBOOKU