Piotr Ceglarek - Po drugiej stronie jutra
Wystawa czynna od 9 marca 2011, godz. 19.00
Czytelnia Sztuki, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a

PatronujeOdbiorca staje się sterującym obiektami wyświetlanymi na ekranie, do którego ma dostęp za pomocą małego otworu wywierconego w ścianie: Cały zabieg ma wprowadzać nas w stan refleksji nad tym, co rzeczywiste, czym rzeczywistość jest, a w ostateczności – stawia pytanie o to, jak sami siebie postrzegamy.
Uczestnik obserwując siebie od tyłu zostaje pokazany od niedostępnej strony, tej, którą zna tylko z odbić lustrzanych bądź fotografii, czyli zapożyczeń z rzeczywistości.” Odbiorca zostaje zaproszony do wyobrażenia sobie świata po katastrofie, ale to nie ona interesuje artystę, ale sam uczestnik: jego lęki wyrażone za pomocą obrazów. Tak pojęty eksperyment, zdaniem artysty, stawia nas w sytuacji świadków ucieczki, następnie – pożegnania naszego alter-ego, które być może wyczuwa nadchodzący koniec. Nie jesteśmy jednak w stanie pomóc sobie czy też bohaterowi projekcji, gdyż całość odbywa się po "drugiej stronie lustra
. Dodatkowym spoiwem dwóch światów jest także dźwięk, który istnieje w obu rzeczywistościach, częściowo będąc pod kontrolą widza/słuchacza.


Piotr Ceglarek (1981) - absolwent wydziału Grafiki Projektowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 roku w pracowni multimedialnej prowadzonej przez Bogdana Króla. Artysta nielubiący klasyfikacji, zajmujący się zarówno sztukami plastycznymi, muzyką elektroniczną, animacją, jak i instalacjami interaktywnymi. Współtworzył grupę artystyczną Landszaft oraz projekt muzyczny RGBoy.