Znany i ceniony krytyk i historyk zadomowiony w Nowym Jorku porusza także w swojej książce tematy zwiazane z narodzinami sztuki nowoczesnej i kultury alternatywnej w Brazylii, zagłębia się w twórczość takich artystów jak Orlan, Bispo do Rosario Miguel Palma, zastanawia się nad znaczeniem rzeźby Grupa Laocoona, wspomina swoją przeszłość w Polsce i we Francji. W  Łagodnym deszczu wątki autobiograficzne przechodzą w oniryczną opowieść o powiązaniach pomiędzy sztuką i życiem, w barwną, nielinearną podróż po świecie.
 
Dr Marek Bartelik wyjechał z Polski do Francji latem 1981 roku. Od dwudziestu pięciu lat mieszka na stałe w Nowym Jorku, gdzie obronił doktorat w CUNY Graduate Center. Obecnie wykłada historię sztuki w The Cooper Union for the Advancement of  Science and Art, unikatowej uczelni założonej przez filantropa Petera Coopera w połowie XIX wieku. Gościnne prowadził również wykłady na uniwersytetach Yale i MIT.
Jest przewodniczącym amerykańskiej sekcji AICA (Association Internationale des Critiques d'Art) i wiceprzewodniczącym AICA International. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku publikował  korespondencje o najnowszych wydarzeniach artystycznych w Stanach Zjednoczonych w "Obiegu''. Jest autorem licznych esejów poświęconych wystawom sztuki w Polsce i za granicą. Regularnie współpracuje z "Artforum", do którego napisał recenzje z ponad dwudziestu krajów na pięciu kontynentach.  W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej ukazały się, między innymi, jego The Sculpture of Ursula von Rydingsvard, New York: Hudson Hills Press (1996), Early Polish Modern Art: Unity in Multiplicity Manchester University Press, Manchester, England, (November 2005); December 2005 (USA) - za którą otrzymał nagrodę PIASA’s 2007 Wacław Lednicki Humanities Award , To Invent a Garden: the Life and Art of Adja Yunkers, New York: Hudson Hills Press (2000), GDR/DDR: Contemporary German Painting from Portuguese Collections, Lisbon, Portugal: ARTing, (2008). Zbiór poezji po angielsku East Sixth Street: 50 poems został wydany przez wydawnictwo 7letras w Brazylii.  

Fundacja Twarda Sztuka
-  organizacją pozarządową działającą w Warszawie w dziedzinie kultury i sztuki. W 2010 roku  Fundacja zrealizowala swoj pierwszy duży projekt: wystawę polskiego plakatu do brytyjskich filmów, która odbyła się w Londynie, w siedzibie Brytyjskiej Akademii Sztuk  Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Wystawie towarzyszyła limitowana seria albumu książkowego, zawierającego eseje wybitnych przedstawicieli z dziedziny sztuk pięknych i filmu. Album został doceniony przez  czytelników oraz prasę  brytyjską („The Sunday Telegraph”). Projekt był wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Twarda Sztuka z Brytyjskim Instytutem Filmowym (BFI), Polskim Instytutem Filmowym, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Galerią Plakatu Muzeum Narodowego w Poznaniu i BAFTA.


Łagodny deszcz
Nakład 500+50 edycja limitowana z grafikami Miguela Palma;
Format: 190 x 120 mm;
Objętosć: 224 str.;  
Oprawa twarda;  
Okładka płótno, tłoczenie;
Książkę wydrukowano na papierze Arctic
Wydrukowano w Polsce
ISBN 978-83-930435-1-4
 
www.twarda-sztuka.pl