Serce w murze to koprodukcja polsko-szwajcarsko. Ze strony polskiej reżyserem filmu jest Balbina Bruszewska, młoda, utalentowana absolwentka łódzkiej PWSFTViT, świetna reżyserka, scenarzystka i fotografka. Jej film Miasto płynie uhonorowany został licznymi wyróżnieniami: Grand Prix „Łodzią po Wiśle”, nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu polskiego na VI Międzynarodowym Festiwalu Animacji ReAnimacja 2009 oraz Złotą Kreską podczas Festiwalu OFAFA w 2010 roku. Bruszewska jest także autorką wielu teledysków i wideoklipów, wyróżnionych między innymi podwójnym YACHEM w 2008 roku. Ze storny szwajcarskiej w projekcie biorą udział: Mihaly Gyoerik oraz Yves Gutjahr, będący współreżyserami filmu, oraz szwajcarski producent filmów animowanych i fabularnych – Studio Archangel.Tworząc scenariusz, Balbina Bruszewska postanowiła przełamać stereotyp Chopina jako słabowitego, wątłego chłopca.
Zdecydowała się pokazać muzyka w roli przystojnego młodzieńca, który może podobać się współczesnym nastolatkom. Współczesnym, gdyż akcja filmu toczy się równolegle na dwóch płaszczyznach czasowych: w XIX wieku, w okresie, kiedy Fryderyk Chopin dorastał i spędzał pamiętne wakacje w Szafarni, oraz w XXI wieku. Współczesna część filmu opowiada o Ester, młodej dziewczynie, nad którą ciąży perspektywa egzaminu poprawkowego w szkole muzycznej pod koniec wakacji. Losy dwojga bohaterów splatają się, gdy Fryderyk wpada na pomysł napisania swoich słynnych dzienników zatytułowanych „Kurier Szafarski”. Dzięki magicznemu działaniu „Kuriera” dziewczynce żyjącej w naszych czasach udaje się nawiązać kontakt z młodym Chopinem. Bohaterowie zaprzyjaźniają się, a z czasem nawiązuje się między nimi romans. Problemem jest jedynie dwustuletnia przepaść czasowa, która ich dzieli.

Balbina Bruszewska planuje stworzyć w filmie taką ścieżkę dźwiękową, która będzie przyjemną płytą do słuchania dla młodzieży. Stąd pomysł połączenia klasycznych utworów Fryderyka Chopina ze współczesnymi kompozycjami muzycznymi, hitami pop-kultury oraz piosenkami napisanymi specjalnie na potrzeby projektu.Serce w murze powstanie w języku angielskim. O dubbing mają zostać poproszeni znani brytyjscy i amerykańscy aktorzy. Co więcej, Serce w murze będzie prawdopodobnie pierwszym polskim filmem nadającym się do wyświetlania w kinach z obrazem trójwymiarowym. Nad tym, by animowana opowieść o romantycznym kompozytorze, już dziś uznana za największe przedsięwzięcie w historii polskiej animacji, dorównała najwyższym światowym standardom, czuwa zespół doświadczonych plastyków i scenografów ze studia Se-ma-for.

Premiera Serca w murze planowana jest na 2012 rok. Zapowiada się, że dzięki perfekcyjnie dopracowanym detalom, postaciom zaprojektowanym przez Mariusza Andryszczyka oraz wspaniałej scenografii, którą zajęła się Paulina Majda, film będzie doskonale oddawał atmosferę XIX-wiecznej wsi polskiej. Wszystko to sprawi, że polscy widzowie przeniosą się w tajemniczy świat  romantyzmu, a odbiorcy zagraniczni będą mogli poznać tradycję słowiańską, tak egzotyczną z ich punktu widzenia.


Serce w murze
(Heart in the Wall)
reżyseria: Balbina Bruszewska, Mihaly Gyoerik, Yves Gutjahr
scenariusz: Balbina Bruszewska, Mihaly Gyoerik, Yves Gutjahr, Antoni Bańkowski, Sławomir Grabowski
produkcja: Fundacja Filmowa Se-ma-for, Archangel Film Group
finansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
technika: animacja lalkowa
rok produkcji: w produkcji
czas trwania: 90 minut